رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

گفتگو با حسن جوهرچی به بهانه پخش سریال منظومه آتش ؛ به اجرا هم فكر مي‌كنم - صفحه محتوایی خبر

 

 

مشاهده خبر

گفتگو با حسن جوهرچی به بهانه پخش سریال منظومه آتش ؛ به اجرا هم فكر مي‌كنم

  حسن جوهرچي متولد ۱۳۴۷ در تهران است. وي ليسانس تئاتر از دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران دارد. بازي در سينما را سال ۱۳۶۷ با فيلم «در تاريكي» كه بعد از 15 سال كامل شد، شروع كرد. اولين بازي مطرح او در سينما سال ۱۳۷۰ فيلم «برخورد» به كارگرداني سيروس الوند بود. اما با بازي در سريال «در پناه تو» در سال ۱۳۷۷ به‌ شهرت رسيد.

جوهرچي در حال حاضر مجموعه «منظومه آتش» را از شبكه شما روي آنتن دارد. وي در اين مجموعه نقش مهندس جواني به نام سياوش را بازي مي‌كند.

 شخصيت سياوش پارسا در مجموعه منظومه آتش چه ويژگي‌هايي دارد؟

سياوش از مهندسان طرح مهمي در پارس‌جنوبي، عسلويه است. مسائل خانوادگي و نيز حضور برخي از آشنايان و اقوام در عسلويه باعث بروز مشكلاتي مي‌شود كه موقعيت او را به خطر مي‌اندازد.

بازگشت برادر طرد شده‌اش سيامك (مهدي اميني‌خواه) به خانواده باعث بروز اتفاقاتي مي‌شود كه دامنه آن به منطقه ويژه پارس‌جنوبي و مردم عسلويه نيز كشيده مي‌شود، تا جايي كه موقعيت سياوش را هم به خطر مي‌اندازد. اما او تصميم مي‌گيرد با كوشش و همكاري دوستانش اين طرح بزرگ را راه‌اندازي کند و ماموريتش را انجام دهد.

alt

تصويربرداري و حضور شما مقابل دوربين در عسلويه چه سختي‌هايي به همراه داشت؟

حضور در محيط ‌هاي اكتشافي علاوه بر جاذبه‌هاي ديداري، سختي‌ها و مشقاتي نيز براي كساني كه با آن جغرافيا بيگانه هستند به همراه دارد. مديران پالايشگاه همكاري مناسبي با ما داشتند كه جا دارد از اين دوستان تشكر كنم. منتها محيط آنجا به لحاظ فضاي گازي، مشكلاتي را به وجود مي‌آورد كه براي خود مهندساني كه در آن جا فعاليت داشتند نيز اين آلودگي هوا و گرماي منطقه عسلويه معضل مهمي به‌حساب مي‌آمد، اما من چون نقش اصلي مجموعه را برعهده داشتم در مدت دو ماه تصويربرداري به صورت كامل در منطقه حضور داشتم.

 

در كنار شما بازيگران بومي هم در سريال بازي داشتند؟

بله، علاوه بر اميني‌خواه، ثريا قاسمي و آرام جعفري برخي از بازيگران بومي كه از بچه‌هاي تئاتر بوشهر هم بودند در كنار ما بازي مي‌كردند كه به نظرم خيلي خوب از عهده نقش‌هاي خود برآمدند. مرتضي فيروزي و علي قرباني كه هر دو نقش ناخدا را بازي كردند در مجموعه‌هايي همچون مختارنامه و امام علي (ع) نيز حضور داشتند.

 

به نظرتان بازيگران بومي در شهرستان‌ها تا چه اندازه توانايي حضور در آثار ملي را دارند؟

بسياري از بازيگران توانمند و با استعداد در شهرستان‌ها هستند كه متاسفانه ناشناخته مانده‌اند و نياز به معرفي دارند. به نظرم توليداتي كه در صدا و سيماي مراكز استان‌ها انجام مي‌شود بهترين فضاست كه اين استعدادها به جامعه هنري معرفي شوند.

 

بخش‌هايي از فيلمنامه مجموعه منظومه آتش قصد دارد فعاليت‌هاي عسلويه و منطقه پارس‌جنوبي را به تصوير بكشد. به نظر شما اين موضوع به مجموعه لطمه نمي‌زند؟

بسياري از آثاري كه در تلويزيون توليد و پخش مي‌شود به سمت مشاركت رفته است، چون بخش عمده‌اي از نهادها و سازمان‌ها قصد دارند از طريق تلويزيون فعاليت‌هاي خودشان را به نمايش بگذارند. بايد بپذيريم در حال حاضر بسياري از مردم بارها نام عسلويه و پارس‌جنوبي را شنيده‌اند، اما نمي‌دانند كه هموطنان ما با چه مشقتي در آن مجموعه كار مي‌كنند و چه مشكلاتي دارند. منظومه آتش تنها بخشي از مشكلات كساني را كه در عسلويه كار مي‌كنند به نمايش گذاشته است و به نظرم اين موضوع اتفاقا باعث جذب مخاطب هم مي‌شود. مهم اين است كه فيلمنامه چگونه نوشته شده و چه كساني در مجموعه فعاليت مي‌كنند و آيا مي‌توانند اثري قابل ديدن توليد كنند يا خير؟ اگر تيم حرفه‌اي باشد و فيلمنامه درست نوشته شده باشد مطمئنا اثر توليد شده با مخاطبان فراواني روبه‌رو خواهد شد.

 

سال‌هاي متمادي است كه شما در مجموعه‌هاي ماه مبارك رمضان بازي مي‌كنيد. امسال هم كار جديدي را از شما خواهيم ديد؟

نه، امسال در كار مناسبتي اين ماه بازي نكرده‌ام. متاسفانه چند سالي است كه كيفيت آثار مناسبتي در ماه مبارك رمضان افت كرده است و من علاقه‌مند به حضور در مجموعه‌هاي بي‌كيفيت نيستم.

سال‌هاي گذشته توجه جدي به آثار نمايشي در ماه مبارك رمضان مي‌شد كه اميدوارم همان حساسيت‌ها دوباره شكل بگيرد تا آثاري كه در ماه مبارك رمضان روي آنتن مي‌رود، جذاب و ديدني باشد و پيام‌هاي خوبي را براي مخاطبان به ارمغان بياورد.

 

شما سال ۱۳۸۹ اجراي ويژه‌برنامه ماه رمضان شبكه 3 سيما را برعهده داشتيد. حالا كه در ماه مبارك رمضان اثري را روي آنتن نداريد، آيا اجراي برنامه‌اي را برعهده خواهيد گرفت؟

تاكنون پيشنهادي براي اجراي برنامه‌اي در ماه مبارك رمضان به من نشده است، من به‌دنبال اجرا نيستم و زماني به آن فكر مي‌كنم كه پيشنهادي به من بشود.

 

فكر كنم شما جزو كساني باشيد كه با اجراي بازيگران در تلويزيون مخالفتي نداريد.

نه، دليلي ندارد كه مشكلي با اين موضوع داشته باشم، بالاخره وقتي براي اجراي برنامه‌اي دعوت مي‌شوم به آن فكر مي‌كنم و اگر پيشنهاد خوبي باشد مي‌پذيرم.

 

حالا اگر مخاطبان از اجراي شما راضي نباشند و به شما انتقاد شود باز هم مي‌پذيريد.

بستگي به عوامل زيادي دارد، اما من به نظر مخاطبان و منتقدان احترام مي‌گذارم.

چه كسي شما را وارد عرصه بازيگري و هنر كرد؟

زنده‌ياد نعمت حقيقي، فيلمبردار برجسته سينماي ايران.

 

به غير از بازيگري و اجرا، كار ديگري هم انجام مي‌دهيد؟

گاهي اوقات تهيه‌كنندگي مي‌كنم.

 

تاكنون چه آثاري را براي تلويزيون ساخته‌ايد؟

سلام جوان، شهرپاك، مسابقه 5 و رنگ فردا را براي شبكه‌هاي 3 و تهران تهيه و كارگرداني كرده‌ام.

بازيگري، اجرا، تهيه‌كنندگي، كداميك دغدغه اصلي شما محسوب مي‌شود؟

بازيگري برايم مهم‌تر است.


گفتگو: فرشید شکیبا

alt