جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

ویژه برنامه 13 آبان - نمایش محتوا کلی

 

 

ویژه برنامه 13 آبان

Loading the player...

روز سیزده آبان روز تسخیر لانه جاسوسی و روز مبارزه با استکبار جهانی در تاریخ انقلاب اسلامی برگی زرین، و مقطعی حساس، و مناسبتی پرخاطره است ، به خصوص كه چهارده سال بعد از تبعید حضرت امام ( ره ) در همین روز ( 13 آبان 1357 ) فرزندانش در مقابل دانشگاه تهران و خیابان های اطراف با شعار درود بر خمینی ، مرگ بر شاه ، پایه های حكومت را به لرزه در آورده و با گلوله های ماموران شاه به خاك و خون غلتیدند.

صبح روز 13 آبان 1357 دانش آموزان در حالی كه مدارس را تعطیل كرده بودند، رو به سوی دانشگاه نهادند تا بار دیگر پیوندشان را با رهبر بت شكن خویش به جهانیان اعلام نمایند. این جوانان پرشور ، گروه گروه وارد دانشگاه شده و در آنجا اجتماع نمودند. ماموران شاه دانشگاه را به محاصره خود در آوردندساعت یازده صبح، ماموران، ابتدا چند گلوله گاز اشك آور در میان دانش آموزان و دانشجویان پرتاب كردند، اجتماع كنندگان در حالی كه به سختی نفس می کشیدند ، صدای خود را رساتر كرده با صدای بلند" الله اكبر" می گفتند. سپس تیراندازی آغاز شد و لاله های انقلاب یكی پس از دیگری درخون غلتیدند . در این فاجعه 56 تن شهید و صدها نفر مجروح شدند و جنگ و گریز ماموران فرمانداری نظامی با دانشجویان و دانش آموزان تا پاسی از شب ادامه داشت.

مردم استان فارس همانند مردم سراسر ایران عزیز، روز 13 آبان 95 را با شکوه هر چه تمام تر گرامی داشتند. حضور دانش آموزان، دانشجویان، و اقشار مختلف مردم نسبت به سال های قبل چشمگیر تر بود. حضور باشکوه مردم تداعی کننده این مطلب بود که روز 13 آبان روز تاریخی است و جایگاه خاصی در انقلاب اسلامی ایران دارد. این تجمع در میدان ارم مقابل دانشگاه شیراز برگزار شد و در آن علاوه بر دانش آموزان، دانشجویان، آحاد مردم، مسئولان استانی نیز حضوری باشکوه داشتند.  

 

سال تولید: 1395

تهیه کننده: امیررضا انصاری

کارگردان: علی بهمنی

صدابردار:عادل،داموغ

تصویربرداران:کشتکار،گلستانی،احمدی سعدی

مجری: کریمی