سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

همایش ملی مدیریت آب ، خاک و زیتون در شیراز - نمایش محتوای خبر

 

 

همایش ملی مدیریت آب ، خاک و زیتون در شیراز

شیراز/واحد مرکزی خبر/اجتماعی

همایش ملی مدیریت آب ، خاک و زیتون در شیراز

همایش ملی مدیریت آب ، خاک و زیتون با حضور 150 نفر از کارشناسان زیتون سراسر کشور در شیراز برگزار شد .

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح زیتون کشور در این همایش دو روزه با اشاره به رونق بیشتر باغات زیتون در کشور گفت : زیتون بدلیل سازگاری با کم آبی ، خشکی و سرما ، می تواند در بخش قابل توجهی از کشور با توسعه باغات رونق بیشتری یابد.

رمضانی گفت : حضور بخش خصوصی بعنوان اصلی ترین بهره برداران این محصول در دوره ها بیشتر فراهم شده تا با دانش نوین در این زمینه آشنا شوند .

وی با اشاره به هزینه بالای تولید زیتون گفت : هزینه تولید برخی محصولات کشاورزی از جمله زیتون در کشور ما چند برابر دنیاست.

رمضانی افزود: گرچه ایران در هزینه تولید زیتون در دنیا مقام اول را داراست ولی بدلیل هزینه بالای تولید این محصول شانس درآمد صادراتی خود را در بازارهای جهانی از دست داده است.

رمضانی گفت : با وجودی که تولید زیتون در دو دهه اخیر در کشور ما رونق گرفت ولی بدلیل مشکلات ناسازگاری برخی ارقام به آب و هوای گرم توجیه اقتصادی نرسید.

وی گفت : در توسعه اولیه باغات بدلیل بهره گیری از ارقام زیتون موجود در شمال برای جنوب کشور برخی باغات با زیان های زیادی مواجه شدند و در طرح اصلاح باغات قرار گرفتند.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی نیز در این همایش گفت : باغات زیتون در این استان با بهره گیری از دانش های نوین راه توسعه پایدار را طی می کنند.

پاکاری با بیان این که طرح توسعه باغات زیتون از سال 72 در فارس اجرایی شده افزود: این استان به عنوان منطقه نوپا در تولید این محصول به توانایی های قابل توجه دست یافته است.

پاکاری گفت : باغداران با بهره گیری از دانش نوین و تجربیات به موفقیت های خوبی دست یافته اند که می تواند زمینه توسعه باغات را فراهم سازد.

به گفته وی ، اصلاح باغات زیتون با ارقام امیدبخش کنسروالیا ، دهقان ، دکل ، دزفول ، زرد ،تخم کبکی با پیوند بر روی درختان و جایگزینی در 19 شهرستان فارس در حال انجام است.

در استان فارس 13 هزار هکتار از باغات زیر پوشش تولید زیتون هستند و سالانه 20 هزارتن محصول تولید می شود .