جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

مزیت اهدای خون در محرم - نمایش محتوای خبر

 

 

مزیت اهدای خون در محرم

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/ اجتماعی

مزیت اهدای خون در محرم

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/ اجتماعی
ماه محرم که می آید ، دلدادگان حسین (ع) در راه عشق به مولای خود با برپایی مراسم عزاداری ، سیاهپوش کردن کوی و برزن ، پخت و توزیع نذری و گاه با اهدای خون ،گوشه های از عشق و ارادت خود را به سالار شهدا ، خون خدا ابراز کرده و در پیروی از مکتب امام حسین (ع) برای نجات جان انسانی نیازمند یاری می رسانند .
در این میان برخی نیز با اهدای خون خود برای نجات جان انسان های نیازمند اقدام می کنند.
با توجه به این که استان فارس دارای تنها بیمارستان تخصصی سرطان خون جنوب کشور و قطب پیوند اعضای کشور است و در عمل های پیوند بیشتر از هر عملی ، خون مصرف می شود ، روزانه حدود 500 واحد خون در 60 بیمارستان استان فارس نیاز است .
تامین این میزان خون همواره در شرایط معمول در استان امکان پذیر است اما به گفته کریمی ، مدیرکل انتقال خون فارس فقط در مواقع خاصی از سال همانند ایام نوروز، ماه مبارک رمضان، فصول سرد و گرم روند اهدای خون کندتر است که کاهش ذخایر خونی استان را حتی تا 50 درصد به دنبال دارد ، تا جایی که کاهش شدید ذخایر خونی استان، ذخیره برخی فرآورده ها را با مشکل مواجه می کند..
مدیرکل انتقال خون استان فارس از استقرار 3 پایگاه ثابت و سیار انتقال خون در شهر شیراز در ایام محرم از جمله اماکن عزاداری و حرم مطهر خبر می دهد .
محمد حسین کریمی می گوید : به مناسبت ماه محرم 3 مرکز انتقال خون نمازی ، حرم شاهچراغ (ع) و آسیاب قوامی شیراز، تا ساعت 20 شب آماده دریافت خون از سوگواران و عزاداران حسینی است.
وی می افزاید : پلاکت ، پلاسما و گلبول قرمز از فرآورده های خون و نیاز روزانه بیمارستان ها و مراکز درمانی است که به طورمعمول با مشارکت مردم نوع دوست و اهدای داوطلبانه آن ها تامین می شود. یک فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان نیز می گوید : بیماران مبتلا به سرطان، در فرآیند شیمی درمانی نیاز مبرمی به تزریق پلاکت خون دارند و دریافت نکردن این فرآورده خونی، خطر خونریزی در ارگان های حیاتی بدن را برای آنان ایجاد می کند.
بردبار می گوید : خطر خونریزی مغزی، خونریزی از بینی، دهان و لثه، از جمله تهدیداتی است که بیماران سرطانی این بیمارستان در صورت دریافت نکردن پلاکت خون با آن مواجه هستند.
استان فارس پس از تهران دومین استان در اهدا و مصرف خون است.
به گفته متخصصان
اگر افراد سالم خون اهدا کنند بدن آنها دوباره خون تولید می کند و اهدای خون به افزایش ذخایر خون و نجات مریضان کمک شایانی می کند.