رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

فیلم داستانی " آلوهای وحشی" نماینده ایران در بخش بین الملل و برگزیده سی و ‌دومین جشنواره بین المللی فیلم های کودک و ‌نوجوان - نمایش محتوای خبر

 

 

فیلم داستانی " آلوهای وحشی" نماینده ایران در بخش بین الملل و برگزیده سی و ‌دومین جشنواره بین المللی فیلم های کودک و ‌نوجوان

روابط عمومی صدا و سیمای فارس

فرید هاشم زاده متولد ۱۳۵۵ در رشته کارشناسی علوم اجتماعی ( پژوهشگری) تحصیلات خود را به پایان رساند و از سال ۱۳۷۴ با ورود به انجمن سینمای جوان شیراز و اخذ مدرک فیلم سازی  فعالیت هنری خود را آغاز نمود و در سال ۱۳۷۷ پس از تحصیل در رشته تصویربرداری و ‌نورپردازی در صدا و سیمای فارس مشغول به کار شد.

فرید هاشم زاده  به عنوان مدیر تصویربرداری فیلم نیمه بلند «فصل گل»و‌ دریافت بهترین تصویربرداری از جشنواره تلویزیون، ساخت مستند محض کیتل و دریافت جایزه بهترین تصویربرداری از جشنواره تلویزیون،جایزه بهترین نورپردازی برای برنامه تلویزیونی « فرصت»، تهیه کننده، کارگردان و مدیرتصویربرداری مجموعه مستند « سمر زمین »، تهیه کننده ، کارگردان و ‌مدیر تصویربرداری فیلم مستند داستانی « تمدار»، تهیه کننده ، کارگردان و‌ مدیر تصویربرداری مستند « واگشت »، مدیر تصویربرداری مستند داستانی « آن مرد زنده است » به کارگردانی علی نیکومنش موفقیت های چشمگیری داشته است.

 

اسامی فیلمهای داستانی کوتاه راه یافته به بخش ملی و بین المللی جشنواره فیلمهای کودکان و ‌نوجوانان در حالی اعلام شد که فیلم داستانی "آلوهای وحشی"  به کارگردانی و‌تهیه کنندگی «فرید هاشم زاده »جزء فیلم های  برگزیده این جشنواره است .

"آلوهای وحشی" نام فیلم داستانیست که در تابستان ۹۷ در یکی از روستاهای صعب العبور فارس بنام جیدرزار تهیه شده است . این فیلم حکایت مردمی است که در بسیاری از روستاها بدلیل دورافتادگی و نداشتن جاده از خدمات و امکانات حیاتی بی بهره اند .

داستان فیلم "آلوهای وحشی" درباره کوثر ، دختر بچه روستایی است که عینکش می شکند و  برای زندگی روزمره و درس و‌ مشق ، او را دچار مشکلات زیادی می کند.

فشارهای معلم و‌ عقب ماندگی تحصیل ناشی ضعف چشم ، کوثر را تنها و سرخورده کرده است . از طرفی خانواده کوثر بدلیل فصل برداشت محصول و دور بودن از شهر فرصت نمی کنند تا کوثر را به شهر ببرند و عینکش را عوض کنند . در این میان ، «محمدحسن»پسر عموی کوثر ، تلاش می کند تا موانع را از سر راه کوثر بردارد و‌ هم اوست که در آخر پزشک را به ده می آورد و مشکل کوثر و‌تعداد زیادی از روستاییان حل می شود .

بر اساس اظهارات کارگردان ، بازیگران فیلم "آلوهای وحشی"  همه نابازیگر هستند و تلاش شده است فضای طبیعی منطقه و افراد ساکن در جیدرزار بخوبی در دید مخاطب قرار بگیرند .

به گفته فرید هاشم زاده ، فیلم می خواهد دنیای کودکانه و باورهای انسانی میان کودکان را به سادگی به تصویر بکشد .

وی اظهار داشت: فیلم آلوهای وحشی بر اساس یک واقعیت تلخ نوشته شده است ، درآن روستا واقعا با مردمی روبرو شدم که که از ضعف چشم خود بی اطلاع بودند و‌سالها زندگی را با رنگ و لعاب واقعی خود ندیده بودند ، در آنجا با پیرمردی روبرو شدم که بعد از گذاشتن عینک دچار شگفتی عجیبی شده بود .

هاشم زاده گفت : برایم خیلی تلخ بود که از جمعیت ۱۰۰ نفره روستا ۲۴ نفر احتیاج به عینک داشتند و خودشان بی اطلاع بودند .

مدت زمان  این فیلم ۱۶ دقیقه است که  نوشتن فیلمنامه آن ۲ ماه و تصویربرداری این فیلم ۶ روز بطول انجامید و ۲ بازیگر اصلی دارد .

عوامل فیلم آلوهای وحشی عبارتند از :

نویسنده ،‌ تهیه کننده وکارگردان : فرید هاشم زاده

تدوین : محمدحسن خردل

برنامه ریز و ‌منشی صحنه : عباس عدالت فر

مدیرتصویربرداری : فرید هاشم زاده

مدیر صدابرداری : اصغر فتوحی زاده

مدیر تولید و بازیگردان : اسماعیل مرزبان

دستیاران تصویر : حسین قهرمانی ، محمد قهرمانی

ترابری : کیوان مرادی

بازیگران : محمدحسن کوثری، کوثر کوثری ، حسن کوثری ، سید علی حسینی و محمد ابراهیم محمدی

این فیلم که محصول شبکه فارس است ، به سفارش مجمع خیرین تامین سلامت فارس تولید شده است .

آلوهای وحشی پیش از این نیز در جشنواره مهر اصفهان از میان ۱۲۱۱  اثر،  جزء ۱۰ اثر برگزیده منتخب شد.

امسال سی و‌دومین جشنواره  بین المللی فیلمهای کودک و ‌نوجوان ۲۸ مرداد تا ۴ شهریور ماه در یک رقابت تنگاتنگ برگزار می شود که " آلوهای وحشی" یکی از ده فیلم برگزیده این جشنواره و  هم چنین در بخش بین الملل یکی از سه فیلم نماینده ایران است.