جهش تولید | جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹

سهل‌انگاری دامداران عامل آتش سوزی جنگل های پاسارگاد - نمایش محتوای خبر

 

 

سهل‌انگاری دامداران عامل آتش سوزی جنگل های پاسارگاد

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/حوادث

سهل‌انگاری دامداران عامل آتش سوزی جنگل های پاسارگاد

سهل‌انگاری دامداران عامل آتش سوزی جنگل های پاسارگاد
سهل‌ انگاری تعدادی ازدامداران علت آتش سوزی جنگل‌های پاسارگاد اعلام شد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما،مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس گفت: با تحقیقات انجام شده مشخص شد که سهل‌انگاری سه دامدارسبب وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های پاسارگاد شده است.
مهرزاد بوستانی افزوداین دامداران که شب رادرمنطقه گذراندند برای گرم ‌کردن خود یا پخت غذا و دم کردن چای آتش روشن کرده بودند وصبح هنگام با وزش باد آتش شعله ور شد و گسترش یافت .
وی با بیان اینکه به تمام مرتع‌ داران آموزش‌های لازم رابرای مواجه با این مواردمی‌دهیم و از آنان برای جلوگیری از آسیب به منابع طبیعی و مراتع تعهد می‌گیریم، افزود: با این وجوداین دامداران با سهل انگاری باعث وقوع این حادثه شدند.
وی همچنین با اعلام اینکه قانون در این زمینه برای فرد خاطی از سه ماه تا سه سال زندان در نظر گرفته است افزودسالهای گذشته کسانی که درختان درعرصه منابع طبیعی را قطع می کردند پس از تعیین مجازات از سوی مراجع قضایی متعهد به کاشت درخت می شدندافزودتلاش می کنیم این شیوه مجازات برای کسانی که باعث آتش سوزی و نابودی جنگل ها ومراتع می شوند نیز اعمال شود.
در آتش سوزی درمنطقه جنگلی گردنه خرسی پاسارگاد که ساعت 11 صبح 19 خرداد آغاز شدوبیش از 50 ساعت ادامه داشت 868هکتارجنگل ومرتع درآتش سوخت ومیزان خسارات وارد شده در حال بررسی است .
این منطقه دارای پوشش گیاهی انواع درختان جنگلی مانند بنه ، بادام کوهی، سرو کوهی و کیکم و زیستگاه اصلی خرس قهوه ای کبک -طیور- جغد و مار است
شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادت شهر در فاصله 110 کیلومتری شمال شیراز و در میان رشته کوه زاگرس واقع شده است