سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

سطح بندی دانشگاه های کشور تا پایان امسال - نمایش محتوای خبر

 

 

سطح بندی دانشگاه های کشور تا پایان امسال

شیراز / خبرگزاری صداو سیما / علمی

سطح بندی دانشگاه های کشور تا پایان امسال

شیراز / خبرگزاری صدا و سیما / علمی

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از سطح بندی دانشگاه های دولتی کشور تا پایان امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما ، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در حاشیه نهمین همایش بین المللی مهندسی شیمی در شیراز با بیان اینکه دستور العمل سطح بندی مراکز آموزش عالی غیردولتی کشور به این مرکز ابلاغ شده است، گفت: طرح جامع سطح بندی دانشگاه های دولتی نیز در حال تدوین است.

وی با بیان اینکه دانشگاه های دولتی نقش اصلی را در کیفیت آموزش عالی کشور ایفا می کنند، افزود: طرح سطح بندی این دانشگاه ها تا پایان امسال به صورت آزمایشی اجرا می شود.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در برنامه ششم توسعه نیز پیشنهاد شده مراکز آموزش عالی کشور بر اساس عرصه جغرافیایی فعالیت، به چهار سطح فراملی، ملی، منطقه ای و محلی رده بندی شوند.

شریعتی افزود: در صورت تصویب این طرح در برنامه ششم توسعه دانشگاه های فراملی امکان افزایش پذیرش و جذب دانشجویان و اساتید خارجی و گسترش تعاملات بین المللی را خواهند داشت.

وی گفت: دانشگاه های محلی نیز با تمرکز بر مقاطع پایین تر تحصیلی رفع نیازهای محلی را در دستور کار خود خواهند داشت.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین با بیان اینکه پیش بینی می شود دو هزار داوطلب متقاضی شرکت در آزمون دکتری باشند، گفت: از سال آینده پذیرش دانشجویان دکتری منحصرا در اختیار دانشگاه های مجری دوره های دکتری خواهد بود.

شریعتی افزود: داوطلبان دکتری در آزمون متمرکز غربالگری که توسط سازمان سنجش کشور برگزار می شود، شرکت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه هر دانشگاه نیز حداقل نمره قابل قبول در این آزمون را اعلام می کنند، افزود: داوطلبان می توانند بر اساس نمره ای که در آزمون کسب کرده اند به دانشگاه های مجری دوره دکترا مراجعه کنند.

شریعتی افزود: دانشگاه ها با هماهنگی سازمان سنجش، می توانندبا مصاحبه، بررسی سوابق علمی و یا آزمون تخصصی داوطلبان را ارزیابی و واجدین شرایط را پذیرش کنند. / د