جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

ساخت صحن حضرت زهرا (س) در نجف اشرف - نمایش محتوای خبر

 

 

ساخت صحن حضرت زهرا (س) در نجف اشرف

شیراز / خبرگزاری صدا و سیما / اجتماعی

ساخت صحن حضرت زهرا (س) در نجف اشرف

شیراز / خبرگزاری صدا و سیما / اجتماعی

صحن حضرت زهرا (س) با 300 میلیون تومان اعتبار در نجف اشرف در دست ساخت است .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان فارس با بیان این که پروژه ساخت صحن حضرت زهرا (س) نیازمند 600 میلیارد تومان اعتبار است ، گفت: در حال حاضر ، عملیات اجرایی آن در کنار صحن حضرت علی (ع) با 300 میلیون تومان اعتبار در حال انجام است .

جابر مهدیار افزود: فاز یک این پروژه شامل بخش زیارتی این صحن در ماه مبارک رمضان سال آینده ، آماده بهره‌برداری می‌شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان فارس با اشاره به اینکه ستاد بازسازی عتبات عالیات علاوه بر مرمت و نگهداری حرم‌های مطهر، توسعه آن ها را نیز در دستور کار قرار داده است گفت: اجرای پروژه صحن حضرت زهرا (س) در راستای توسعه حرم مطهر حضرت علی(ع) است.

صحن حضرت زهرا (س) به مساحت 220 هزار متر مربع شامل صحن ، شبستان و کتابخانه است .

وی همچنین از ساخت صحن حضرت زینب (س) در کربلا خبر داد و افزود: کار این پروژه با تخریب خانه های اطراف، مسطح کردن زمین و نقشه برداری آغاز شده است و پیش بینی می شود ، این طرح در مدت پنج سال به پایان برسد.

مهدیار با بیان این که در کاظمین نیز برای توسعه حرم ، ساخت 2 صحن جدید پیش بینی شده است ، گفت: ساخت صحن امام رضا (ع) با 80 هزار متر مربع زیربنا در مراحل پایانی قرار دارد .

وی ادامه داد: کار اجرایی صحن دیگر نیز با عنوان صحن حضرت صاحب الزمان (ع) با 70 هزار متر مربع زیربنا آغاز شده است.

مهدیار ، ارتفاع‌دهی به گنبد امام حسین(ع) را از دیگر پروژه‌های در دست اجرای ستاد بازسازی دانست و افزود: گنبدی جدید ساخته شده و بر روی این گنبد قرار می‌گیرد .

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان فارس با اشاره به این که برخی از پروژه‌های بازسازی حرم‌های مطهر در کشور عراق به طور خاص توسط استان فارس انجام می‌شود گفت: پروژه‌هایی مانند ضریح خیمه‌گاه امام سجاد(ع)، 5 درب مطلای حرم‌ امام حسین(ع) با استفاده از قطعات خاتم‌کاری، صندوق بزرگ خاتم‌کاری برای حرم حضرت مسلم(ع)، 6 پنجره بزرگ برای حرم امامین در کاظمین، خیمه‌گاه حضرت ابوالفضل(ع) و درب بزرگ مربوط به باب‌القبله سامرا که هنر منبت هنرمندان شهرستان آباده است از جمله این پروژه‌ها است .