حمایت از کالای ایرانی | چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷

ساخت سریال «سعدی، خواجو، حافظ» در تراز بین‌المللی - نمایش محتوای خبر

 

 

ساخت سریال «سعدی، خواجو، حافظ» در تراز بین‌المللی

روابط عمومی صدا وسیمای فارس

معاون امور استان‌های رسانه ملی از ساخت سریال تلویزیونی «سعدی، خواجو و حافظ» در تراز بین‌المللی خبر داد.

 مراسم شروع اثر 90 قسمتی سریال تلویزیونی مفاخر ایران با حضور دکتردارابی معاون امور استان های سازمان صدا وسیما، آیت الله دستغیب تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی علیهما السلام ونماینده معزز مردم فارس در خبرگان رهبری ،پژوهش معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس، دکتر ایوبی، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی مسئولان و مدیران استان، اعضای شورای شهر، بزرگان هنر و فرهنگ ،پژوهشگران، اصحاب رسانه و اعضای بنیاد خیریه فرهنگی صدر هاشمی نژاد در مجتمع رفاهی جهاد دانشگاهی شیراز برگزار شد.

دکتر دارابی ضمن قدردانی از بنیاد خیریه فرهنگی صدر هاشمی نژاد و سهرابی مدیرکل پرتلاش و کاربلد صدا وسیمای فارس و هنرمندان به ویژه دکتر ایوبی در باره اهمیت وضرورت ساخت سریال 90 قسمتی و فیلم سینمایی برای مشاهیر و مفاخر جامعه بشری گفت: اگر به دنبال صیانت و پاسداشت زبان فارسی هستیم و می خواهیم برای حفظ و اعتلای فرهنگ وتمدن ایران در عرصه جهانی اقدامی انجام دهیم باید به آثار سعدی ، خواجوی کرمانی، حافظ شیرازی اهتمام بورزیم .

معاون امور استانهای سازمان صدا وسیمای افزد: ما امروزه به دنبال این هستیم که ارزشها و هنجارهای رفتاری پیشینیان در تاریخ ایران را که مورد قبول و وثوق نخبگان جامعه است را برجسته کنیم. ما باید اینها را از میان متونی استخراج کنیم که مورد اجماع اکثر نخبگان جامعه باشد و برداشت سلیقه ای را کنار بگذاریم طبعا آثار همین مفاخر است.

دکتر دارابی گفت: گفتمان حاکم بر اندیشه های حافظ و سعدی چیزی غیر از توحید وخداپرستی و اعتقاد به نبوت ومعاد نیست.

 وی اظهار کرد: سریال تلویزیونی 90 قسمتی «سعدی، خواجو، حافظ» به مرکزیت شیراز در تراز بین‌المللی ساخته می‌شود.

وی با بیان اینکه گنجینه فاخر زبان و ادبیات فارسی باید به دنیا شناسانده شود، تصریح کرد: بزرگان ادب این سرزمین وظیفه خود را به‌خوبی انجام داده‌اند و حالا نوبت ما است که افکار درخشان و انسان‌ساز آنان را به دنیا معرفی کنیم که رسانه ملی نیز با ابزار قدرتمند تصویر و فیلم این مهم را دنبال خواهد کرد.

معاون امور استان‌های رسانه ملی با اشاره به تهیه کننده این سریال فرهنگی که از بخش خصوصی داوطلب ساخت آن شده است، افزود: این برای نخستین بار است که از بخش خصوصی در فرهنگ سرمایه‌گذاری می‌شود که باید قدر چنین موقعیتی را دانست.

دارابی با بیان اینکه گنجینه‌های ادب و فرهنگ ایران‌زمین مانند دیوان حافظ، گلستان و بوستان سعدی و... نباید در قفسه خانه‌ها نگهداری شود، ادامه داد: این آثار ارزشمند باید به دنیا معرفی شود و بهترین ابزار برای این کار ساخت سریال و فیلم می‌باشد.

وی دنیای امروز را به‌شدت محتاج اخلاقیات بزرگان علم و ادب ایران‌زمین دانست که در آثار ارزشمندشان هویدا است و افزود: اگر به دنبال مجد و بزرگی و احیای هویت فرهنگی غنی خود هستیم، باید بزرگان خود را دریابیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه صلح و دوستی و همزیستی مسالمت‌آمیز و بسیاری از رفتارهای والای انسانی در افکار و اندیشه بزرگان ادب فارسی موج می‌زند، افزود: ساخت سریال سعدی، خواجو، حافظ یک کار بی‌نظیر در مرکز استان‌ها است که در عرصه ادب و هنر ارائه خواهد شد.

دارابی در پایان با تأکید بر پرداختن به مفاخر علمی و ادبی کشور، افزود: امروز گلستان و بوستان سعدی و دیوان حافظ جزء 100 اثر برتر دنیا است و این مسئله نشان از اقتدار فرهنگی کشور ما دارد و در عرصه دیپلماسی نیز مشهود می‌باشد.

سعدی، حافظ و خواجو هر سه از شعرای بزرگ ایران در قرون 6 تا 8 هجری قمری هستند که دارای شهرتی جهانی در این عرصه می‌باشند.

سهرابی مدیرکل صدا وسیمای فارس در اهمیت و تاثیر تلویزیون نسبت به رسانه های دیگر گفت: با وجود رسانه های دیگر هنوز تلویزیون در جلب نظر مخاطب بی رقیب است و بسیاری از افراد ساعات قابل توجهی از عمر خود را با این رسانه سپری می کنند. پیام های تولید شده در این رسانه آن گاه که درست و هوشمندانه طراحی شود تاثیر و مانایی بیشتری در ذهن مخاطب دارد و این رسانه با توجه به گستره نفوذ، بستر خوبی برای بازنمایی اصالت هایی است که انسان این جهان طالب آسایش واقعی و آرامش حقیقی است.

مدیرکل صدا وسیمای فارس تصریح کرد: ساخت مجموعه تلویزیونی خورشید های سه گانه تلاشی است برای بیان و به تصویر کشیدن برهه ای از تاریخ این سرزمین که سه شخصیت گرانقدر و تاثیر گذار با هنرمندی تمام، مردم زمانه خود را از تندبادهای بی دینی، بی اخلاقی و راحت طلبی دور داشتند و روح خودباوری و اعتماد را در آنها دمیده اند و پس از قرن ها اقدامی عجیب همچون نسخه شفابخشی برای بشریت است.

وی افزود: این سریال 90 قسمتی که امروز با استعانت از حضرت حق و با همت مردی مردم دوست که اشتیاقش به آموزش است و فرهنگ و اخلاق را حلال و زیربنای بسیاری از مشکلات می داند آغاز می شود با امید به این که حامی این کار بزرگ مهندس سید محمد صدر هاشمی نژاد و بنیاد خیریه فرهنگی صدر هاشمی نژاد که نمایندگی آن را در استان فارس سید مهدی حسینی برعهده دارد با همین انگیزه در عرصه فرهنگ و ادب این سرزمین میدان دار باشد.

سهرابی در ادامه تاکید کرد: بی شک این کار سترگ که با هدایت و راهبری مدیر ساعی و ارزشمند رسانه ملی دکتر دارابی معاون امور استانها، همکاری صمیمانه و مدبرانه رییس سیمای استانها و دیگر مدیران رسانه ملی آغاز و به سرانجام خواهد رسید تحفه ای است ارزشمند از سرزمین فارس و هنرمندان و فرهیختگان فارسی به مردم تشنه حقیقت و سعادت در اقصی نقاط جهان.

در این مراسم بین بنیاد فرهنگی صدر هاشمی نژاد و صدا وسیمای فارس تفاهم نامه ای امضا و از تمبر یادبود