رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

رونمایی از مستند شهید "عبدالله" شهید بی سر فارس - نمایش محتوای خبر

 

 

رونمایی از مستند شهید "عبدالله" شهید بی سر فارس

روابط عمومی صدا و سیمای فارس

صبح امروز رسانه ملی در فارس به منظور پاسداری از ارزش های ایثار و شهادت و ادای دین به سردار عبدا... اسکندری، تولید مستند زندگی این شهید مدافع حرم را در دستور کار قرار داد و نخستین صحنه های مستند «عبدا...» در قاب دوربین حمید هاشم زاده، تصویردار این مستند ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی صداوسیمای مرکز فارس فرآیند بازسازی، تهیه و تولید مستند زندگی شهید عبدا... اسکندری با تکیه بر ظرفیت ها و هنرمندان بومی آغاز شده و در آینده نزدیک از شبکه های ملی و بین المللی پخش خواهد شد.

ضبط این مستند در خانه صالحی از خانه های تاریخی شهر شیراز انجام می شود و در ادامه راه، گروه تولیدکننده در لوکیشن های دیگری از جمله کشور سوریه کار خود را ادامه خواهند داد.

مدیر کل صداوسیمای مرکز فارس در ابتدای مراسم رونمایی از تولید مستند «عبدا...» به بیان خاطرات خود از زمان شهادت این بزرگمرد مدافع حرم پرداخت و گفت:  چند سال پیش که تصاویر شهید اسکندری با سر از بدن جدا شده منتشر شد شرایط لازم فراهم نبود تا رسانه ملی به صورت تمام قد به این موضوع ورود کند و حق مطلب را نسبت به این شهید ادا نماید، اما پس از دیدار سال گذشته دکتر عسکری رییس سازمان صداوسیما ودکتر دارابی معاون امور استان های سازمان با خانواده شهید اسکندری در شیراز، دستور ساخت این مستند از سوی ایشان صادر شد و امروز پس از پایان مراحل پیش تولید، شاهد عملیاتی شدن این خواسته هستیم.

سیدتقی سهرابی با اظهارامیدواری این مستند به شکلی فاخر و متفاوت و در شأن و جایگاه شهید اسکندری ساخته شود، ابرازداشت: برای ساخت این مستند فعالیت های پژوهشی و مصاحبه‌های متعددی با خانواده و همرزمان شهید صورت گرفت و خوشبختانه امروز شاهد به ثمر نشستن این تلاش ها و تولید مستند زندگی این شهید هستیم.

وی با تاکید براینکه در تولید این مستند از تجهیزات حرفه ای و عوامل به روز استفاده شده است، گفت: مستند 60 دقیقه ای «عبدا...» با تکیه بر ظرفیت هنرمندان بومی تولید و در آینده نزدیک از شبکه فارس و سایر شبکه های ملی و بین المللی به منظور معرفی هرچه بیشتر شهید اسکندری پخش خواهد شد.

سهرابی با بیان اینکه شخصیت شهید اسکندری از ابعاد گوناگون قابل بررسی است، به دشواری های کار در مراحل پیش تولید اشاره و خاطرنشان کرد: از آنجا که این شهید والامقام در دوران معاصر زندگی کرده و با افراد مختلفی حشر و نشر داشته، ضرورت داشت همه ابعاد زندگی ایشان مورد توجه قرار گیرد و به دور از اسطوره سازی های غیرواقعی، از ایشان یک الگوی ملموس و واقعی برای مخاطب ساخته و پرداخته شود، همین هم باعث شد تا کار نگارش فیلمنامه و مرحله پیش تولید کمی به درازا کشیده و حتا فیلم نامه دوبار در ارزیابی ها تصحیح شود.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس در ادامه سخنان خود به زمان بندی تولید این اثر فاخر نیز اشاره کرد و گفت: در صورتی که در جریان تولید اثر با مشکل خاصی مواجه نشویم کار فیلمبرداری تا پایان سال انجام خواهد شد و پس از گذراندن مراحل فنی و تدوین فیلم، نمایش اثر در خردادماه سال اینده امکانپذیر خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه رسانه پاسداشت ارزش‌ها و انتقال آن به نسل‌های امروز است، تصریح کرد: واقعیت این است که شهید اسکندری نیازی به فعالیت های اینچنینی ندارد، اما وظیفه ما است که با تولید چنین آثاری او را برای آیندگان و نسل حاضرکار ماندگار کنیم.

به گفته سهرابی، شهید اسکندری با مجاهدت و گمنامی، بر مبارزه دائمی و غلبه بر ظلم تاکید داشت و تا آخر در خط ولایت ماند تا اینکه در راه دفاع از حرم به فیض شهادت نائل آمد.

در این مراسم معاون سیمای مرکز فارس نیز اظهارداشت: در طول سه سال گذشته و به واسطه نگاه جهادی، انقلابی و تخصصی سهرابی مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس که نتیجه بیش از دو دهه تلاش در سازمان صدا و سیما است، استان فارس بیش از پیش در سطح ملی و فراملی مطرح شد.

امیر رئوف با بیان اینکه یکی از ابعادی که در سال‌های گذشته مورد توجه قرار گرفت توجه به موضوع ایثار و شهادت بود، افزود: در این مدت ۲۰ مستند سرداران شهید و مدافعان حرم تهیه و تولید شده است.

رئوف به تولید مستند شهید مدافع حرم سردار اسکندری اشاره و خاطرنشان کرد: تحقیقات لازم برای ساخت این مستند از یکسال پیش با همکاری بنیاد شهید و امورایثارگران انجام و این پژوهش سبب تولید یک اثر تلویزیونی شد.

وی بیان کرد: مستند شهید اسکندری در ۶۰ دقیقه و ۴۰ سکانس زوایای مختلف زندگی و شخصیت این شهید والامقام را به تصویر می‌کشد و در در تهیه این مستند از بهترین‌های تلویزیون مرکز فارس استفاده شده که کارگردانی آن را حمید هاشم‌زاده و تهیه‌کنندگی آن را نیز  عباس روزی‌طلب به عهده دارد .

معاون سیمای فارس نیز در مورد ویژگی‌های شخصیتی شهید اسکندری گفت: یکی از ویژگی‌های بارز این شهید اخلاص، تواضع و فروتنی او بود و بدون اینکه نام و نشانی داشته باشند سعی کرد در دفاع از انقلاب خوش بدرخشد و چون نگاه بلندی به آرمان‌های انقلاب داشت بعد از بازنشستگی نیز به دفاع از حریم الهی پرداخت.

در این مراسم علی اسکندری فرزند شهید اسکندری نیز با قدردانی از مدیریت صدا و سیمای مرکز فارس که  مجاهدانه  وارد کار شده و مجدانه پیگیر این موضوع بوده‌اند، اظهار داشت: براساس فرمایش رهبرمعظم انقلاب"زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست" و این سخن رهبری راه را به ما نشان می‌دهد و ساخت این مستند نیز زنده نگه داشتن یاد شهدا است که اجر آن می‌‍تواند به اندازه‌ شهادت باشد.

وی با بیان اینکه ساخت این مستند که زندگی یک شخص والایی را روایت می‌کند و می‌تواند چراغ هدایت باشد، بیان کرد: فیلم‌نامه این مستند سه بار بازنویسی شد و این نشان از اهمیت موضوع دارد که امیداوریم به یک فیلم فاخر تبدیل شود.

رجبعلی راهی مدیرکل بنیاد شهید و امورایثارگران استان فارس نیز در این مراسم با قدردانی از مدیرکل و معاونان صدا و سیمای مرکز فارس در تولید مستند شهید اسکندری اظهار داشت: این شهید به مدت پنج سال مدیرکل بنیاد شهید استان فارس بودند و در مسئولیت خود توجه ویژه به ادای نماز جماعت اول وقت داشتند.

وی بیان کرد: شهید اسکندری در راه دفاع از حرم، همانند آقا و سرور خود حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) سرش از تنش جدا شد و ساخت این مستند می‌تواند در ارائه الگوهای شخصیتی این شهید به نسل امروز تاثیرگذار باشد.

مدیرکل بنیاد شهید و امورایثارگران استان فارس گفت: صدا و سیمای مرکز فارس در بحث شهید و شهادت و تولید فیلم‌های مستند  فعال و پرانژری در صحنه حضور یافته و برنامه‌های آن که شامل زندگی‌نامه شهدا و بیان خاطرات آنان است در سطح ملی خوش درخشیده است.

بازسازی، تهیه و تولید مستند سردار شهید حاج عبدا... اسکندری امرورز  با حضور هنرمندان و مسئولانی از جمله گرامی  مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس، قناعتی رئیس کنگره سرداران و 15 هزار شهید استان فارس، خانواده شهید اسکندری و سیروس پاک‌فطرت عضو شورای شهر و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر آغاز شد.

 این مستند به روایت بخش‌هایی از زندگی سراسر جهادی سردار شهید عبدا... اسکندری می‌پردازد و علاوه بر بازسازی، مصاحبه و گفت‌وگو با همرزمان و همسنگران شهید به ویژه خانواده ایشان در دستور کار است.