جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

رشد کمی تولید علم ایران - نمایش محتوای خبر

 

 

رشد کمی تولید علم ایران

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/علمی

رشد کمی تولید علم ایران

شیراز/خبرگزاری صدا و سیما/علمی
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از رشد کمی تولید علم ایران در ده سال اخیر خبر داد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، محمدجواد دهقانی گفت : بر اساس اطلاعات پایگاه استنادی اسکوپوس از ابتدای سال 2015 میلادی تاکنون ایران، رتبه 16 تولید علم جهان را کسب کرده است.
وی با اشاره به نمایه سازی 25هزارو972 مدرک توسط محققان کشور در پایگاه استنادی اسکوپوس در سال 2015 گفت : بر اساس این آمار ، ایران همچنین برای پنجمین سال متوالی رتبه اول تولید علم منطقه خاورمیانه را به دست آورده است .
به گفته وی ، کمیت تولید علم بین المللی تنها یکی از شاخص های توسعه علمی کشور محسوب می شود که یکی از راه های سنجش آن، پایگاه های استنادی بین المللی است .
دهقانی گفت : براساس پایگاه استنادی اسکوپوس بیشترین تولیدات علمی کشور مربوط به سه حوزه پزشکی، مهندسی و شیمی است.
وی افزود: بررسی اطلاعات این پایگاه در سال 2014 میلادی نشان می دهد که از حیث کمیت، تولید علم کشورهایی مانند سوئیس، دانمارک، سوئد، بلژیک و اتریش پس از ایران قرار دارند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: براساس اطلاعات اسکوپوس، جمهوری اسلامی ایران در سال های 2011 تا 2014 به صورت ثابت یک و نیم درصد از علم دنیا را تولید کرده است.
اسکوپوس بزرگترین پایگاه اطلاعاتی استنادی است که مجلات علمی، کتاب ها و مجموعه مقالات کنفرانس ها را تحت پوشش دارد .
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام یا ISC یک سامانه اطلاع رسانی علمی است که درصدد تجزیه و تحلیل مجلات علمی کشورهای اسلامی بر اساس معیارهای علم سنجی معتبر است دفتر اصلی این پایگاه در شیراز قرار دارد