حمایت از کالای ایرانی | چهارشنبه، ۲ خرداد ۱۳۹۷

دامنی از گل - نمایش محتوای صدا

 

 

دامنی از گل

Loading the player...
دامنی از گل ویژه برنامه شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت 14:45 به مدت 15 دقیقه از صدای مرکز فارس پخش می شود. آیتم های برنامه عبارتند از:
1- حکایتی از گلستان: گوینده یک حکایت از گلستان را می خواند
2- تصنیف: یک تصنیف از سعدی پخش می شود.
 3- خوانش غزل: یکی از غزل های سعدی توسط گوینده خوانده می شود و مطالبی درباره غزل بیان می کند یا درباره یک کلیدواژه از غزل توضیحاتی بیان می شود.
 4- سعدی از دیدگاه اندیشمندان خارجی : مطالبی در این زمینه توسط گوینده بیان می شود.
 5- معرفی کتاب : یک کتاب مرتبط با سعدی و غزلیات و حکایات او معرفی می شود.
 
شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی نه تنها یكی از بزرگترین شعرای ایران بلکه یكی از بزرگترین سخنوران جهان می باشد . ولادت سعدی در سال های اول سده هفتم هجری حدودا در سال 606 ه.ق در شهر شیراز می باشد خانواده اش از عالمان دین بودند و پدرش از كاركنان دربار اتابك بوده كه سعدی نیز از همان دوران كودكی تحت تعلیم و تربیت پدرش قرار گرفت ولی در همان دوران كودكی پدرش را از دست داد و تحت تكفل جد مادری خود قرار گرفت .او مقدمات علوم شرعی و ادبی را در شیراز آموخت و سپس در دوران جوانی به بغداد رفت كه این سفر آغاز سفرهای طولانی سعدی بود. او در بغداد در مدرسه نظامیه مشغول به تحصیل شد. پس از چند سال كه او در بغداد به تحصیل مشغول بود شروع به سفرهای طولانی خود كرد از حجاز گرفته تا روم و بارها با پای پیاده به حج رفت. سعدی سفرهای خود را تقریبا در سال  620-621 آغاز و حدود سال 655 با بازگشت به شیراز به اتمام رساند.
تاریخ تولید: 1395
عوامل برنامه:
تهیه کننده و نویسنده: الهام کشوری
صدابردار: علیرضا رستمی
گوینده: ابراهیم زاده


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
از برنامه خوبتون متشکرم آزادی ۱۳۹۵/۰۱/۲۴ ۰۹:۳۷

آزادی
از برنامه خوبتون متشکرم
+1 (1 رای)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۱/۲۴ ۰۹:۳۷