حمایت از کالای ایرانی | سه‌شنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

خورشید برنیزه شیراز سریال ویژه ماه محرم مراکز کشور شد - نمایش محتوای خبر

 

 

خورشید برنیزه شیراز سریال ویژه ماه محرم مراکز کشور شد

روابط عمومی صدا و سیمای فارس

اثرماندگار خورشید برنیزه تولید سیمای فارس در شبکه های استانی به عنوان سریال ویژه ماه محرم پخش و سپس بازپخش شد.

مرتضی رضایی تهیه کننده و کارگردان این مجموعه ضمن تشریح آن گفت: خورشید برنیزه در 10 قسمت 20 دقیقه ای در تابستان 95 تولید شد و پس از ارزیابی در مرکز سیمای استانها وکسب نمره عالی به عنوان سریال ویژه ماه محرم به منظور پخش از شبکه های استانی و شبکه سراسری "شما" انتخاب شد.

رضایی هنرمند شیرازی که از پتانسیل های درون استان و بومی به خوبی استفاده کرده است گفت: با پخش این مجموعه بازیگران که همگی از پیشکسوتان و هنرمندان نامی استان فارس هستند به شایستگی در قاب تلویزیونی شبکه های استانی قرار گرفتند و در تحلیل و نقد و بررسی ها، این  هنرمندان زبانزد محافل هنری شدند.

وی افزود: استاد محمد جواد بخشی زاده و علی ثابت از جمله هنرمندان فارس هستند که در این مجموعه ایفای نقش کردند  و وحید رییسی آهنگسازی مجموعه، مسعود شیخی صدابرداری  و علی ثابت عهده دار کارگردان هنری این مجموعه بود.

تهیه کننده خورشید بر نیزه در مورد نویسندگی این اثر گفت: این مجموعه بر اساس مقاتل معتبر و با زبان نظم ونثر مسجع برای اولین بار با این شیوه نگارش می شود، نویسندگی این اثر را اکبر چمن نژادیان بر عهده داشتند که در نگارش از نسخ معتبر کمک گرفتند و در هر قسمت به یک اتفاق مهم در حادثه عاشورا از جمله شهادت امام حسین علیه السلام، خطبه حضرت زینب سلام الله علیها، رزم حضرت عباس علیه السلام، شهادت حضرت علی اکبر علیه سلام، خیمه ابن سعد و... پرداخته شده است.

کارگردان خورشید برنیزه بکارگیری هنرهای بصری  ونمایشی را از جمله نقاط قوت این کار دانست و گفت: تمام هنرهای بصری و نمایشی از جمله پرده خوانی، نقالی، تعزیه، روضه خوانی، عکاسی، نقاشی، مینیاتور، نمایش ایرانی و میدانی در خدمت این مجموعه آمده اند و این مهم برای اولین بار در یک مجموعه استفاده شده است.

مرتضی رضایی پیرامون مراحل تولید گفت: پیش تولید مجموعه خورشید برنیزه شامل تحقیق، نگارش، آماده سازی و هماهنگی و انتخاب عوامل اجرایی و بازیگران 6 ماه طول کشید و در مرحله تولید 35 جلسه ضبط مجموعه بوده  وطی دوماه کارهای پس از تولید نیز انجام شد.

مصطفی کشفی مدیرتصویربرداری، فرشید عباسپوری تصویربرداری، محمد حسن خردل تدوین،  فرشاد تندنویس گریم، محمد کاظم ناصری، حسن صفایی فرد، علی ثابت، علیرضا جهاندیده، مرتضی محمدی، لیلا کشاورز، سید امین هاشمی از بازیگران مجموعه خورشید برنیزه هستند.