رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

حکایت روزگار رفته در صداوسیمای فارس - نمایش محتوای خبر

 

 

حکایت روزگار رفته در صداوسیمای فارس

روابط عمومی صدا و سیمای فارس

با حضور مدیرکل، معاونان صدا و سیمای فارس و جمعی از هنرمندان استان ،تولید مستند فاخر داستانی «از روزگار رفته حکایت» به صورت رسمی آغاز شد و مرکز فارس گامی دیگر را در راستای مستندسازی تاریخ کهن این دیار برداشت.

 مدیرکل صداوسیمای مرکز فاس بابیان اینکه هنر مهمترین ابزار بشر برای انتقال پیام به نسل های آینده است، اظهارداشت: در این میان هنر نمایش را می توان بی نظیرترین هنری دانست که خداوند به بشر عنایت کرده، چراکه به واسطه این هنر، هر جامعه ای می تواند داشته های خود را به نسل های بعد انتقال دهد و برای آنها به یادگار بگذارد.

سید تقی سهرابی، هنرمندان را مفسران و تحلیل گران زیبایی توصیف کرد و با اشاره به تولید مستند داستانی «از روزگار رفته حکایت» در صداوسیمای فارس، بر نقش مهم «میرزاحسن عکاس باشی» در ثبت تاریخ مشروطه در شیراز تاکید کرد و گفت: میرزاحسن خودش هم فکر نمی کرد روزی هنرمندانی در این شهر راهش را ادامه دهند و مکمل نقش او در ثبت تاریخ باشند و در عین حال روایت فرهیختگی انسان های این نسل را برای نسل بعد به یادگار بگذارند.

وی تلاش صداوسیمای فارس در تولید سریال های فاخر را هم مورد تاکید قرار داد و گفت: چندی پیش مستند تاریخی دیگری با عنوان «نبرد ادسا» در صداوسیمای فارس کیلد خورد و در آینده نزدیک هم شاهد تولید مستند فاخر دیگری به همت این مرکز خواهیم بود.

سهرابی با اشاره به تولید سریال فاخر خورشیدهای سه گانه و تلاش برای ساخت سریال امین ولایت(شاهچراغ) افزود: مراحل پیش تولید سریال خورشیدهای سه گانه در حال انجام است و گروه های مختلف تحقیقی و پژوهشی در حال پیگیری موضوع هستند. در خصوص سریال امین ولایت نیز برنامه ها و بررسی ها در حال انجام است و در جریان تحقیقات به فیلم نامه ای از شهید آوینی در مورد حضرت شاهچراغ علیه السلام دست پیدا کردیم.

مدیرکل صداوسیمای مرکز فارس، در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح موفقیت های متعدد این مرکز در سطح کشور پرداخت و گفت: این یک واقعیت است که صداوسیمای مرکز فارس در میان شبکه های مختلف استانی سرآمد است و خود را با عیار شبکه های ملی وبین المللی مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهد.

وی موفقیت های این مرکز را مرهون تلاش هنرمندان بومی استان دانست وگفت:اگر بخواهیم برای صداوسیما جسم و روحی قائل باشیم، هنرمندان، روح این سازمان را تشکیل می دهند.

سهرابی در ادامه به بیان پیشرفت های فنی صدا وسیمای فارس پرداخت و گفت: مرکز فارس امروز با دستیابی به پوشش 95 درصدی جمعیت استان در حوزه سیگنال رسانی، دیجیتال تلویزیونی و رادیویی در جمع مراکز برتر کشور قرار دارد.

مدیرکل صداوسیمای مرکز فارس همچنین نقش «عشق» در پیشبرد اهداف و فعالیت های انسان ها را مورد تاکید قرار داد و افزود: عشق هدیه حضرت حق به انسان هاست و به واسطه همین عشق، انسان ها با سایر مخلوقات متفاوت می شوند. این عشق در هویت، ملیت و فعالیت های ما نمودار است و عشق را می توانیم در بناهایی که از گذشته به یادگار مانده و در دفاع از آب و خاک خود ببینیم.

سهرابی بابیان اینکه در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب، دشمنان تلاش می کنند عشق مردم به انقلاب را هدف بگیرند، گفت: ما باید این عشق را در دل مردم زنده نگه داریم و جشن چهلمین سال را به خوبی برگزار کنیم.

در ادامه این مراسم رئوف معاون سیمای فارس گفت: در سال های اخیر فضای پویایی را در صداوسیما شاهد هستیم که بخشی از خروجی آن در قالب تولید سریال ها و برنامه های فاخر قابل مشاهده است.

امیر رئوف با اشاره به تولید مستند داستانی «از روزگار رفته حکایت»، از فعالیت 45 هنرور در این پروژه خبر داد و گفت: این مستند 4 شخصیت اصلی دارد، اما تلاش شده برای تولید آن در همه نقش ها از شخصیت های صاحب نام و  بازیگرطراز اول استان و کشور استفاده شود.

وی ادامه داد: کار تولید این مستند داستانی تا پایان سال به اتمام می رسد و مدت زمان آن حدود 75 دقیقه خواهد بود.

رئوف در پایان از تولید یک تله فیلم با موضوع آداب و رسوم مردم شیراز در آینده نزدیک خبر داد.

مهدی فقیه از بازیگران صاحب نام و پیشکسوت این مستند به علاقه هنرمندان برای همکاری با مدیران پا به کار همچون مدیرکل صداوسیمای فارس اشاره و خاطرنشان کرد: در تولید سریال خورشیدهای سه گانه از ظرفیت های بومی استان استفاده شود.

رحیم هودی، از دیگر صاحب نامان و پیشکسوتان نمایش استان هم با ابراز خرسندی از موفقیت های صداوسیمای مرکز فارس در سطح ملی، اهتمام این مرکز در تولید سریال ها و برنامه های فاخر را ستود.

وی همچنین براین نکته تاکید کرد که امروز در خانه های مردم یک صمیمیت خاص بین مخاطبان وصداوسیما وجود دارد.

پویان کاظمی، تهیه کننده و کارگردان این مستند نیز در سخنانی با تاکید بر اهمیت حفظ و نگهداری اسناد تاریخی برای نسل آینده گفت: هدف از تولید این کار بیان و مستندکردن بخشی از تاریخ شیراز در زمان مشروطه است که توسط میرزا حسن عکاس باشی در قاب دوربین ثبت شده و به دست ما رسیده است.

به گفته وی در تولید این مستند از عوامل با تجربه در همه حوزه ها استفاده شده که می توان به مهدی فقیه، رحیم هودی، حسین محجوب، مهدی احمدی، بابک کریمی، سیامک نظری و سید ابراهیم رکنی در مقام بازیگر اشاره کرد.

همچنین در این پروژه مرتضی پورصمدی مدیر تصویربرداری، ملک جهان خزایی طراح صحنه و لباس، نایب شیرازی، محمدرضا اصلانی و پویان کاظمی نویسندگی و پژوهشگری این مستند را بر عهده دارند.

کارگردان مستند داستانی «از روزگار رفته حکایت» در پایان از بازسازی صحنه ها و تجهیزات این مستند بر اساس عکس های میرزا حسن عکاس باشی خبر داد و گفت: عمده عکس ها روایتگر بخشی از تاریخ شیراز در زمان مشروطه و جنبش های آزادی خواهانه مردم این شهر علیه حکام وقت هستند.