سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

تولید پسته در فارس - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید پسته در فارس

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی

تولید پسته در فارس

شیراز/ خبرگزاری صدا و سیما/ اقتصادی
استان فارس قطب کشاورزی ایران است اما این استان، در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی و کم شدن آب های زیر زمینی با مشکل مواجه شده است.
همین عامل سبب شده کاشت محصولی مقاوم به خشکسالی و پر بازده، مهمترین دغدغه فکری مسوولان فارس باشد.
انتخاب پسته به عنوان کشت جایگزین بهترین راه حلی بود که کارشناسان برای این مشکل انتخاب کردند.
پسته گونه ای گیاهی است که در ایران ابتدا در بخش شمال شرق روییده می شد اما با گذشت زمان در نقاط دیگر کشور کاشته شد.
از 3 هزار سال قبل پسته در ایران وجود داشته که ابتدا به صورت وحشی بوده و پس از آن توسط کشاورزان در نقاط مختلف کاشته می شده است.
کاشت پسته در استان فارس به 70 سال پیش باز می گردد و در حال حاضر بیش از 24 هزار هکتار از باغ های کشاورزی استان فارس به درختان پسته اختصاص دارد.
پاکاری مدیر باغبانی جهاد فارس می گوید: کاشت پسته در استان فارس به عنوان یک کشت جایگزین انتخاب شد و دلیل آن ویژگی اقلیمی و شرایط خاص آب و خاک استان فارس است.
او می افزاید: در حال حاضر فقط دو سوم از باغ های استان فارس یعنی 16 هزار هکتار ثمری است و سالانه 18 هزار تن پسته از این باغ ها برداشت می شود.
رستمی کارشناس جهاد کشاورزی می گوید: پسته استان فارس از لحاظ طعم، رنگ و سبزینگی جز پسته های برتر کشور است و سرمایه گذاران دیگر نقاط ایران تمایل زیادی به خرید محصولات باغ های پسته استان فارس دارند.
وی می گوید: در استان فارس پسته در ده شهرستان کاشته می شود که نی ریز و سروستان بیشترین سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده اند.
به گفته صادقی معاون تولیدات گیاهی فارس، کاشت و برداشت پسته در استان فارس در حال حاضر برای 90 هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد کرده است.
او تاکید می کند: با ثمری شدن یک سوم دیگر از باغ های پسته فارس، برای ده هزار نفر دیگر از مردم استان شغل ایجاد می شود.
صادقی می افزاید: با ثمری شدن تمام باغ های پسته استان، فارس در رده استان های برتر تولید و برداشت پسته قرار می گیرد.
مدیر باغبانی جهاد فارس می گوید: نیاز به آب کم، مقاوم به شوری آب و خاک، ارز آوری و داشتن خواص غذایی بالا، از مهمترین مزیت های پسته نسبت به دیگر محصولات است.
پاکاری می گوید: با میزان آبی که یک هکتار گندم آبیاری می شود می توان هشتاد هکتار باغ پسته را آبیاری کرد.
رستمی کارشناس جهاد کشاورزی می گوید: درخت پسته نسبت به درختان دیگر از جمله زیتون و مرکبات که هفته ای یک بار نیاز به آبیاری دارند، اگر در طول سال بین 4 تا 6 بار آبیاری شود محصولی بسیار خوب می توان از آن برداشت کرد.
رستمی می افزاید: هر کیلو پسته استان فارس در کشورهای اروپایی 60 دلار معادل یک بشکه نفت به فروش می رسد.
صادقی معاون تولیدات گیاهی فارس می گوید: پسته استان فارس 70 درصد سبزینگی دارد و در کشورهای اروپایی طرفداران زیادی دارد.
به گفته وی، پارسال یکی از کشاورزان شهرستان سروستان با برداشت 15 تن پسته خشک معادل 49 تن پسته تر از هر هکتار، رتبه برتر کشور را به خود اختصاص دادجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ