جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

تولید سمپاش و دنباله بند کشاورزی در فارس - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید سمپاش و دنباله بند کشاورزی در فارس

شیراز/خبرگزاری صدا و سیما /علمی

تولید سمپاش و دنباله بند کشاورزی در فارس

شیراز/خبرگزاری صدا و سیما /علمی

سمپاش و کلتیواتور (دنباله بند) کشاورزی در فارس تولید شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت : محققان فارسی در راستای تولید محصول سالم کشاورزی و کاهش مصرف سموم شیمیایی ، موفق به ساخت نخستین سمپاش پشت تراکتوری نواری و کلتیواتور (دنباله بند) کشاورزی درون پشته ای در کشور شدند.

قاسمی افزود: عملکرد این دستگاه ها بر روی محصول ذرت و پنبه در شهرستان داراب با موفقیت انجام شده که با تولید انبوه این نوع ابزار ،در آینده نزدیک شاهد رشد قابل ملاحظه ای در تولیدات محصول سالم در استان خواهیم بود.

وی گفت: این کلتیواتور برخلاف نمونه معمولی آن دارای چهار نوع تیغه مخصوص شامل دوار،فنری،کاردی و پنجه غازی است که همزمان درون جوی و تمام سطح پشته ها را در انواع محصولات زراعی با کشت ردیفی ترمیم و تنظیم می نماید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس کنترل علف های هرز،سله شکنی،ترمیم و مرتب سازی همزمان جوی و پشته وذخیره رطوبت خاک را از دیگرمزایای استفاده از این کلتیواتور (دنباله بند) برشمرد و افزود: کاربرد این نوع دنباله بند در محصولات زراعی با کشت هایی ردیفی که بذر فقط بروی خط وسط پشته ها کاشته شده باشد مناسب است.

وی به قابلیت تنظیم نازل ها به صورت افقی و عمودی در قسمت های مختلف پشته در محصولات زراعی با کشت ردیفی اشاره کرد و افزود : تفاوت این نوع سمپاش در مقایسه با سمپاش بوم دار این است که کشاورز در هر قسمت از پشته ها که نیاز به سمپاشی باشد می تواند نازل ها را تنظیم و عملیات سمپاشی را انجام دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس افزود: این دو اختراع با اخذ تاییدیه دفتر مالکیت فکری از دانشگاه شیراز به ثبت رسیده که به زودی با قیمت مناسب و تولید انبوه وارد ناوگان ماشین آلات کشاورزی استان می شود.