رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

تجلیل از استاد غلامحسین شاهچراغی در شیراز - نمایش محتوای خبر

 

 

تجلیل از استاد غلامحسین شاهچراغی در شیراز

altشیراز / واحد مرکزی خبر / علمی
در آئینی، خدمات صادقانه دکتر شاهچراغی به واسطه 30 سال تلاش آموزشی و درمانی در حوزه ارتوپدی در شیراز گرامی داشته شد.
تالار اقبال لاهوری بیمارستان نمازی شیراز میزبان 250 نفر از متخصصان و دانشگاهیان علوم پزشکی شیراز بود که برای تجلیل از خدمات صادقانه دکتر شاهچراغی گرد هم آمده بودند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این آئین گفت : ادب، احترام و شخصیت ویژگی های متجلی این استاد پیشکسوت دانشگاه است.
دکتر محمدهادی ایمانیه افزود: ابعاد متفاوت شخصیتی دکتر شاهچراغی برای جامعه پزشکی امروز الگو است.
دکتر عرفانی، استاد گروه ارتوپد دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به ویژگی های شخصیتی و علمی دکتر شاهچراغی که سبب نام آوری وی به عنوان یکی از برجسته ترین اساتید دانشگاه شده است، گفت : به روز بودن دانش و توانمندی دکتر شاهچراغی همراه با آخرین یافته های دانش پزشکی، از جمله صفات عالی این استاد برجسته گروه ارتوپد دانشگاه در سال های خدمت بوده است.
استاد گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: افتخاراین را دارم باگذشت 30 سال خدمت علمی و درمانی در قطب پزشکی ایران بیش از 170 دانشجوی رشته ارتوپدی را آموزش دهم و تعدادبسیاری از بیماران را درمان کنم که این امر یاعث آرامشی از سوی خداوند برای من است.
دکتر غلامحسین شاهچراغی گفت: تمام امیدم بر این بود بتوانم روزی در زادگاهم به عنوان یک معلم خدمتگذاری کنم و دلیلی شوم که وصیت پدر و مادرم را انجام داده باشم.
استاد شاهچراغی با تاکید براین که درتمام طول عمر خدمتی خودم هیچگاه الطاف خداوندی را فراموش نکردم و همین امر باعث شد بتوانم هدفم که معرفی ارتوپدی ایران در دنیا بود معرفی و اعلام کنم در ایران نخبگان بسیار توانمندی در زمینه های مختلفی وجود دارد.
به گفته استاد شاهچراغی هم اکنون در ایران و استان فارس جراحی های ارتوپدی که توسط جراحان انجام می شود در تمامی مراکز درمانی بین المللی بی نظیر است.
استاد غلامحسین شاهچراغی در سال 1328دریکی از محلات قدیمی شیراز در نزدیکی حرم شاهچراغ (ع) و مسجد جامع به دنیا آمد که پس ازتمام دوره متوسطه در دبیرستان شاهپور در رشته طبیعی با کسب عنوان دانش آموز برتر این مقطع را به پایان رساند و بلافاصله به عنوان دانشجوی پزشکی به ادامه تحصیل پرداخت و پس از ادامه رشته پزشکی در آمریکا با امتیاز برجسته قبول شد.
وی که قراربود جراحی مغز و اعصاب را ادامه دهد به گفته خودش شکستن مچ دست راستش باعث شد رشته ارتوپدی را بیشتر بشناسد و باعث شود ارتوپدی را انتخاب کند و توسط نامه استاد دکترقریب از اساتید بنام بخش اطفال که آن زمان رییس دانشکده پزشکی بود مشوقی برای بازگشت وی به زادگاهش بشود.
تاسیسس و توسعه ارتوپدی انجمن اطفال ایران و شناسایی آن به جامعه بین المللی؛ فراهم کردن امکانات برای تحصیل تعداد زیادی متخصصین ارتوپدی دوره تکمیلی در کشور های کانادا و آمریکا ؛ نگارش و چاپ بیش از 40 مقاله در ژورنال های بین المللی، توسعه و آموزش جراحی های پیشرفته در مورد شکستگی های استابولوم و لگن، تاسیس و توسعه سیستم ارتوپدی اطفال از جمله فعالیت های استاد غلامحسین شاهچراغی است.
در پایان مراسم تجلیل، ازسر در بخش ارتوپدی بیمارستان نمازی بنام دکتر غلامحسین شاهچراغی رونمایی شد.