جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

به بهانه یاد روز سعدی ، استاد مسلم زبان پارسی - نمایش محتوای خبر

 

 

به بهانه یاد روز سعدی ، استاد مسلم زبان پارسی

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی

به بهانه یاد روز سعدی ، استاد مسلم زبان پارسی

به بهانه یاد روز سعدی ، استاد مسلم زبان پارسی

یکم اردیبهشت هر سال یاد روز شاعر و سخن سرای بزرگ ایران زمین است که با نثر و نظم اعجاب انگیز خود همگان را به تحسین واداشته است.
اول اردیبهشت در تقویم ملی جمهوری اسلامی ایران به نام سعدی مزین شده است.
مشرف الدین بن مصلح الدین، مشهور به شیخ سعدی ، شیخ شیراز ، همچنین معروف به افصح المتکلمین است. ولادت او را در سالهای اول سده هفتم هجری یعنی در سال606 هجری قمری ذکر کرده اند.
میراث‌ معنوی‌ سعدی‌ برای‌ فرهنگ‌ ایران‌ و جهان‌ آمیزه‌ای‌ است‌ از همه‌ دستآوردهای‌ نیکو و خردمندانه‌ای‌ که‌ عقل‌ جمعی‌ بشر در آن‌ روزگار بدان‌ دست‌ یافته‌ بود.
ایران، هند، جهان‌ عرب‌ و شمال‌ آفریقا ، قلمروی‌ بوده که‌ اندیشه سعدی‌ آنها را در نوردیده است .یادروز سعدی در کشورهای تاجیکستان، روسیه، بلغارستان، چین، هندوستان، اوکراین، قزاقستان، گرجستان، ایتالیا، اسپانیا، آلمان، اتریش، الجزایر، ترکیه، امارات متحده عربی، فرانسه، لهستان، سوئد، سوییس، تونس و ازبکستان همزمان با اول اردیبهشت، سالروز شیخ اجل گرامی داشته می شود.
در شیراز هم هر ساله در مراسمی با حضور مسئولان ارشد استانی ، کشوری و میهمانان ویژه خارجی در جوار آرامگاه سعدی از مقام این شاعر و سخنسرای بزرگ تجلیل می شود.
سعدی در سن هشتاد و نه سالگی جهان را بدرود گفت، اما همانطورکه بر درب ورودی آرامگاه او که در دامنه کوه فهندژ شیراز واقع شده به چشم می خورد پس از قرنها، همچنان زخاک او بوی زندگی وعشق به مشام می رسد.
ز خاک سعدی شیراز بوی عشق آید هزار سال پس از مرگ او گرش بویی