جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

برخورد با متخلفان نسخه های پزشکی - نمایش محتوای خبر

 

 

برخورد با متخلفان نسخه های پزشکی

شیراز/خبرگزاری صدا و سیما /اجتماعی

برخورد با متخلفان نسخه های پزشکی

شیراز/ خبرگزاری صدا و سیما / اجتماعی

آزاد حساب کردن نسخه درمانی در ساعت های نبود پزشک خانواده تخلف است و با متخلفان برخورد قانونی می شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در برنامه گفتگوی خبری صدا و سیمای مرکز فارس در خصوص طرح پزشک خانواده گفت: نسخه 01 این طرح در سه استان سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان اجرا شد که بعد از رفع اشکال و بازنگری، 6 ماه بعد به دانشگاه های علوم پزشکی کشور برای اجرا ابلاغ شد.

به گفته وی، این طرح در استان های فارس و مازندران در حال اجرا است و تا آخر برنامه پنجم توسعه در سراسر کشور اجرایی می شود.

ایمانیه افزود: فرهنگ و دیدگاه مردم نسبت به پزشک خانواده باید عوض بشود و به آن اعتماد کنند.

وی با بیان اینکه پزشکان عمومی 85 تا 90 درصد بیماری ها را تشخیص و درمان می کنند افزود: تنها 10 تا 15 درصد موارد نیازمند ارجاع به پزشک متخصص و فوق تخصص است در حالی که متاسفانه مردم کشور ما به متخصص و فوق تخصص زیاد اهمیت می دهند.

دکتر محمدهادی ایمانیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز  گفت: با اجرای برنامه پزشک خانواده در استان فارس، بیماران به طور مستقیم به پزشک خانواده مراجعه می‌کنند و با پرداخت ۱۰ درصد فرانشیز، خدمات درمانی دریافت می‌کنند و داروهایی نیز که پزشک خانواده تجویز می‌کند به صورت رایگان به بیماران ارائه می‌شود.

وی یادآور شد: در صورت ارجاع بیمار به متخصص و فوق تخصص، بیماران بیشتر از ۱۰ درصد فرانشیز پرداخت نمی‌کنند.

دکتر ایمانیه با بیان اینکه تاکنون چندین بار میزان رضایتمندی مردم از اجرای برنامه پزشک خانواده در استان فارس مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است، گفت: نتایج نظرسنجی‌ها نشان داده است که حدود 63 درصد مردم از اجرای برنامه پزشک خانواده راضی و ۳7 درصد ناراضی هستند.

وی گفت: عمده‌ترین علت نارضایتی‌ها، عدم مراجعه مستقیم بیمار به پزشک متخصص است که در سفر اخیر وزیر بهداشت به استان این موضوع مطرح و موافقت آن گرفته شده و هم اکنون در حال پیگیری است.

دکتر ایمانیه گفت: در صورت موافقت وزیر رفاه با این درخواست مردم استان فارس نیز با پرداخت فرانشیز 30 درصدی به صورت مستقیم به متخصصان مراجعه می کنند.

وی ساعات حضور پزشک خانواده را 8 ساعت دانست و افزود: برای رفاه حال و ارائه خدمات بهتر به مردم، دو نوبته کردن پزشکان خانواده مد نظر است.

وی با تاکید بر اینکه در ساعت های غیر از حضور پزشک خانواده هیچ نسخه ای نباید آزاد حساب شود اظهار داشت: تمام مراکز درمانی و درمانگاه ها در ساعت های نبود حضور پزشک خانواده موظف هستند فقط 30 درصد از مردم بگیرند و 70 درصد مابقی با بیمه حساب می شود.

ایمانیه گفت : مردم در صورت مشاهده تخلف و یا گرفتن هزینه اضافه از آنها می توانند شکایت خود را از طریق سامانه پیامکی 1590 از 8 تا 20 شب مطرح کنند.

وی همچنین با اشاره به اینکه بیمارستان های دولتی و خصوصی در موقع پذیرش به هیچ عنوان حق خواستن برگ ارجاع از بیماران را ندارند گفت: با پزشکان و مراکز درمانی خاطی برخورد قانونی می شود.

وی افزود: در سه سال گذشته مطب پزشکان 16 هزار مرتبه و دراوخانه ها 12 هزار بار بازرسی شده اند.

دكتر ايمانيه، كاهش پرداخت سالانه یکصد ميليارد تومان از جيب مردم را از جمله دستاوردهاي اجراي برنامه پزشك خانواده در استان فارس اعلام كرد و افزود: راه اندازی مراکز سلامت برای تشخیص ديابت، بيماران قلبي، فشارخون بالا و كودكان زير 6 سال اجرايي شده و درصورت پذیرفتن بیمه ها هم پوشانی پزشکان در حال پیگیری است.