رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

باغ عفیف آباد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

باغ عفیف آباد

Loading the player...
باغ عفیف آباد که آن را باغ گلشن نیز می نامند ،درجنوب خیابان قصردشت و در انتهای خیابان عفیف آباد واقع شده است .این باغ یکی از قدیمی ترین و زیباترین باغ های شیراز است .مساحت باغ بیش از 127 هزار متر مربع است . این باغ در دوره صفویه ازجمله باغ های آباد شیراز بوده و به باغ گلشن شهرت داشته و محل استراحتگاه پادشاهان وحاکمان دوران صفویه بوده است . سازنده عمارت فعلی باغ با1700 متر زیر بنا ،میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم است که در سال 1284ه .ق آن را احداث نمود و قنات "لیمک" را که در 15 کیلومتری باغ و در محل قصرقمشه وجود داشت، برای مشروب نمودن باغ خریداری کرد. این باغ سرانجام به یکی از وارثین قوام به نام (عفیفه )رسید و بدین نام نیز شهرت یافت .در ورودی باغ در شمال آن قرار دارد سر در باغ چهار ستون ساده است که دو به دو در دو سوی آن و بر فراز آزاره آن قرار گرفته است. دوپیشانی در ورودی نقش دو شیر که گویی را در میان پنجه های خود گرفته اند دیده می شود پس از گذر از در دهلیزی وجود دارد که سقف آن را از چوب ساخته اند و با شکل های منظم هندسی مرتب کرده اند ،دردیگر سوی در و پیشانی دهلیز ، مجلس تاج گذاری پادشاه ساسانی وجود دارد که بر قالب نیم دایره ای به وسیله کاشی های رنگارنگ قرار دارد. پس از گذر از دالان کوتاهی به محوطه وسیعی می رسیم، عمارت اصلی در آن قسمت است .ساختمان در وسط باغ قرار گرفته و از بنای دو طبقه تشکیل شده و نمای اصلی آن رو به مشرق است .طبقه اول محوطه وسیعی است که آب نمای زیبایی درآن ساخته شده و سمت شرقی آن با پنجره های مشبک و رنگینی پوشیده شده است .درفواصل میان پنجره ها سنگ های گندمک نصب شده که روی آن ها نقوشی از گل وبوته حجاری شده است .طبقه دوم که در واقع طبقه همکف ساختمان است تالار مجللی است که اطراف آن را ایوان فرا گرفته است .درپیشانی عمارت صحنه ای از تاجگذاری یکی از پادشاهان ساسانی با کاشی تصویر شدهاست که موبدی تاج سلطنتی را به وی هدیه می دهد .در جلو ایوان بزرگ عمارت نیز چهار ستون بلند ساخته شده است .سقف ایوان با قطعات چوبی 6 و 4 گوش پوشیده شده است وروی آن ها با رنگ و روغن نقاشی شده است .سر ستون های ایوان گچبری شده اند و در بالای آن ها به تقلید از نقوش تخت جمشید گچبری شده است .دیواراتاق های تالار اصلی نیز همگی گچبری و مقرنس کاری شده و با نقش های گل و بوته مزین شده اند.دردوطبقه ساختمان حدود 30 اتاق و تالار وجود داردتمامی اتاق ها دارای سقف و درهای چوبی تزیین شده هستند.نمای شرقی عمارت شامل ایوان بزرگی است که در تمام طول بنا امتداد دارد. این نما از بیرون به وسیله ستون های آجری وگچی ازهم جدا شده اند . نمای غربی عمارت نسبت به قرینه آن در مشرق بسیار ساده است. ایوان جنوبی نیز از نظر تزیینات بنا تقریبا همانند ایوان شمالی است .جز این که دو رشته پلکان شرقی –غربی حیاط را به طبقه دوم متصل می کند.درجلوعمارت حوض وسیعی دیده می شود که خیابان اصلی ازجلو حوض شروع می شود. تمام خیابان های باغ پر ازدرختان سرو ، کاج و چنار است و باغچه ها دارای آب نما هستند.در بخش غربی ورودی باغ ها و پشت دیواراصلی ،حمام باغ قرار دارد .که از نمونه های حمام های قدیمی شیراز است. باغ عفیف آباد درسال 1341 توسط ارتش خریداری شده و مورد مرمت قرار گرفته و از سال 1370 تا کنون به عنوان موزه نظامی است .این موزه از دو بخش اصلی به عنوان موزه اسلحه وموزه عبرت تقسیم شده است .
این باغ که معماری آن آمیزه ای از ویژگی های معماری دوران هخامنشی ،ساسانی ،زندیه و قاجاریه است ،در تاریخ 10/3/1351 با شماره 913 درفهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

 
Afif Abad Garden is a museum complex in Shiraz. It contains a former royal mansion, a historical weapons museum, and a Persian garden, all open to the public. Afif Abad Garden is one of the oldest gardens in Shiraz. During the Safavieh period it was used as a palace by the Safavieh shahs. The current main building was constructed by Mirza Ali Mohammad Khan Ghavam in 1863. After his death the Garden was eventually inherited by Afife , thus being called Afif Abad.