رونق تولید ملی | جمعه، ۲۸ تیر ۱۳۹۸

آهوی بمو - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آهوی بمو

Loading the player...

پارک ملی بمو در شمال استان فارس و در شمال‌شرقی شهر شيراز قرار درد و به وسيله جاده شيراز- اصفهان به دو بخش شرقی و غربی تقسيم می‌شود. فاصله آن تا شهر شيراز حدود ۳۰ کيلومتر است
محدوده‌ فعلی‌ پارک‌ ملی‌ بمو در سال‌ ۱۳۴۱ تحت‌ عنوان‌ منطقه‌ شکار ممنوع‌ با وسعتی‌ حدود ۱۰۰،۰۰۰ هکتار توسط کانون‌ شکار ایجاد شد و در سال‌ ۱۳۴۶ پس‌ از تشکیل‌ سازمان‌ شکاربانی‌ و نظارت‌ بر صید منطقه‌ شکار ممنوع‌ به‌ منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ و سپس‌ به‌ پارک‌ وحش‌ بمو تغییر نام‌ داد و بالاخره‌ در سال‌ ۱۳۵۴ با ایجاد سازمان‌ حفاظت‌ محیط زیست‌، این‌ منطقه‌ با وسعتی معادل‌ ۴۸،۶۷۸ هکتار به‌ نام‌ پارک‌ ملی‌ بمو تغییر نام داد.
از نظر تنوع جانوری،‌ این پارک بعد از پارک ملی گلستان و ارومیه قرار دارد، اما چندان شناخته شده نیست. به اعتقاد برخی محققان محیط زیست هر چه آگاهی و اطلاعات مردم از اینگونه مناطق کمتر باشد تعرض و دست‌اندازی به آنها کمتر خواهد بود.

در این پارک تعداد ۳۲ گونه پستاندار، ۹۱ گونه پرنده، ۱۹ گونه خزنده و ۳ گونه دوزیست شناسایی شده است. در زیستگاه طبیعی بمو، علاوه بر پلنگ، پستاندارانی از جمله، آهو، قوچ و میش، بز و پازن و پرندگانی همچون عقاب طلایی زندگی می‌کنند و کفتار، گربه جنگلی، گربه وحشی و جغد کوچک و شاه بوف از دیگر حیوانات این منطقه هستند. شمار پلنگ‌های این منطقه در سال ۱۳۹۲ شش قلاده برآورد شده ‌است.