جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

افزایش بهره وری از منابع آب - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش بهره وری از منابع آب

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی

افزایش بهره وری از منابع آب

شیراز/ خبرگزاری صدا و سیما/ اقتصادی
  باکشت های فشرده و گلخانه ای،   بهره وری از منابع آب افزایش می یابد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از مجموعه باغ های میوه و نهالستان های مشکان نی ریز با بیان این مطلب افزود: تغییر روش های کشت از بذرکاری به نشاکاری، به کارگیری ماشین آلات مناسب، تسطیح و آماده سازی زمین علاوه بر تولید محصولات بیشتر باعث کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی می شود.
محمود حجتی افزود: برای توسعه و نوسازی باغ ها باید از نهال ها و گونه های مناسب با شرایط اقلیمی و آب و هوایی، پرورش یافته در گلخانه ها استفاده شود.
وی گفت: استان فارس با تولید سالانه بیش از ده میلیون تن محصول زراعی و باغی اولین استان تولید کننده محصولات کشاورزی در کشور است.
حجتی افزود: فارس استانی است که با توجه به تنوع اقلیمی و محصول، کشاورزان َآن مجرب هستند و از علم روز استفاده می کنند.
بنا بر اعلام موسسه تحقیقات تولید بذر و نهال کشور مراکز تولید نهال بخش مشکان نی ریز جز بهترین و علمی ترین مراکز تولید نهال در کشورند و نهال کاران این بخش در سال های اخیر به موفقیت های چشمگیری در زمینه تولید نهال انواع میوه های هسته دار و سردسیری دست پیدا کرده اند.
در بخش مشکان چهار مرکز تولیدی و تحقیقاتی تولید نهال با وسعت بیش از 25 هکتار در فضای گلخانه ای و آزاد وجود دارد که سالانه بیش از 2 و نیم میلیون اصله نهال گردو، بادام ، هلو، پسته، انجیر، انار، انگور، سیب و آلو تولید می کنند