رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

آسیاب تاریخی شهر قیر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آسیاب تاریخی شهر قیر

Loading the player...

 

آسیاب تاریخی شهر قیر از آثار تاریخی دوران اسلامی است که در شهرستان قیر و کازرین استان فارس، ورودی شهر قیر از طرف فیروزآباد، سمت راست جاده قرار دارد.

    در شمال شرقی شهر قیر از دامنه ارتفاعات شمالی این شهر بقایای 9 عدد آسیاب به جا مانده که از شمال شرقی به طرف دشت بزرگ شهر ادامه یافته­اند. یکی از این آسیاب­ها در ابتدای ورودی این شهر به صورت سالم پابرجاست. این آسیاب در حال حاضر شامل چوبی به طول 27 متر و عرض 50 سانتی­متر است و تنوره­ای دارد که ارتفاع آن 7/2 متر است. مصالح به کار رفته در ساخت این اثر شامل لاشه سنگ با ملاط گچ و ساروج است. این آسیاب­ها علاوه بر کارهای جنبی آب را برای کشاورزی به طرف دشت قیر و کارزین هدایت می­کردند. باتوجه به نحوه چیدن سنگ­های این آسیاب می­توان آن را به دوران افشاریه نسبت داد. این بنا در تاریخ 23/11/1380 با شماره 4737 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

History Mill of Ghir City

This building belongs to the Islamic period that is located in Ghiro Karzin of Fars Province entrance of Ghir city from Firooz Abad side. There are nine mills in north east of Ghir city that remained from past. One of these mills located at the first of entrance city. This mill has a wood with 27 meters length and 50 centimeters and flue with seven meters height. The materials that used in this monument include stone with chalk and cement. This monument registered in national list of country.