رونق تولید ملی | جمعه، ۲۸ تیر ۱۳۹۸

آسیاب آبی پسبند - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آسیاب آبی پسبند

Loading the player...

   آسیاب آبی پسند از آثار تاریخی دوران اسلامی در شهرستان لامرد استان فارس است که در فاصله 63 کیلومتری جنوب شرق شهر لامرد و در جنوب غربی روستای پسبند قرار دارد. این محوطه در بخش کوهپایه واقع شده است و آثار آن را آسیابی تشکیل می ­دهد که بخشی از تنوره، با دو متر قطر و چهار متر ارتفاع اتاق زیر تنوره و دیوار آن که کانال آبرسانی در سطح آن قرار داشته، سالم باقی مانده است.

    مصالح به کار رفته در ساخت دیوارهای این اثر شامل سنگ­های لاشه همراه با ملاط ساروج می باشد. سنگ­ها در ردیف­های منظم رگچین شده و سطح آن ها با ملاط ساروج پوشش داده شده است. سطح دیواره و تنوره در دفعات متعدد مرمت شده که نشانگر کاربری این بنا در طول زمان­های مختلف است. برج یا مخزن آسیاب دارای نقشه مدور است و در مرکز آن یک حفر یا چاه به قطر 85 سانتی متر وجود دارد. ضخامت دیوار این چاه از هر طرف 30/1 متر است. در قسمت پشت تنوره، در سطح دیواری که به موازات ارتفاع برج یا تنوره قرار گرفته، کانالی وجود دارد که آب آن را از یک منبع به طرف مخزن هدایت می کرده است. طول این دیواره 5 متر و پهنای آن 7 سانتی­متر است. بخشی از اتاق چهارگوش زیر تنوره در این آسیاب سالم مانده است که ابعاد آن 3 متر در 2 متر است. در این قسمت سنگ آسیاب قرار داشته که با فشار آبی که به چرخ وارد می­شده، شروع به حرکت می­ کرده است. این بنا در تاریخ 10/10/1381 با شماره 6794 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

Water Mill of Pasband

Water Mill of Pasband is one of the Islamic Period history works that is located in Lamerd Town Ship in Fars Province at distance of 63 kilometers of south east of Lamerd city. This area placed at the foot mountain and consisted of mill with some part of flue with two meters thickness and four meters high.  The materials used in this building include stones with cement. The layer of wall and flue reconstructed many times that shows the usage of this place during different times. This monument registered with 6794 no in national list