جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

استاندار فارس : وظیفه اصلی فرمانداران اجرای سیاست های عمومی دولت است - نمایش محتوای خبر

 

 

استاندار فارس : وظیفه اصلی فرمانداران اجرای سیاست های عمومی دولت است

شیراز / خبرگزاری صدا و سیما / سیاسی

استاندار فارس : وظیفه اصلی فرمانداران اجرای سیاست های عمومی دولت است

شیراز / خبرگزاری صدا و سیما /  سیاسی

استاندار فارس در نشست فرمانداران استان گفت : ماموریت اصلی فرمانداران اجرای سیاست های عمومی دولت در شهرستان ها و دفاع از آن است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مهندس سيد محمد علي افشاني با بيان اين كه فرماندار بالاترين مقام مسئول در شهرستان بوده و اختيارات لازم را براي اعمال حاكميت دارد، اظهار داشت: فرمانداران و بخشداران نبايد نسبت به دولت بي تفاوت باشند و بايد با حمايت از دولت موجب اميدواري مردم و رشد سرمايه گذاري و توسعه در شهرستان شوند.

نماينده عالي دولت در استان فارس با اشاره به اين كه فرمانداران بيش از ساير مديران اجرايي با بدنه مردم ارتباط دارند، ادامه داد: كاركرد اصلي فرمانداران، سياسي و اجتماعي است اما فرمانداري موفق تر خواهد بود كه در حوزه هاي اقتصادي و عمراني فعال تر باشد.

وي با تاكيد بر اين كه فرمانداران بايد خدمات دولت را تبيين و در حوزه مسئوليت خود اطلاع رساني كنند، گفت: مديران شهرستاني بايد شرايط واقعي دولت را با توجه به وضعيت دشوار اقتصادي ناشي از تحريم ها به صورت دقيق بازگو كنند؛ اما سياه نمايي نبايد صورت گيرد؛ زيرا باعث نااميدي مردم و جلوگيري از فعاليت هاي اقتصادي و اجتماعي خواهد شد.

استاندار فارس با بيان اين كه موفقيت هسته اي دولت با حمايت قاطع مقام معظم رهبري و هدايت هاي لحظه به لحظه ايشان تاكنون به نتيجه رسيده است، اظهار داشت: اين توافق، دستاورد بزرگي است زيرا هم حقوق ملت ايران را به رسميت شناخته است و هم شرايط مناسبي را براي اقتصاد كشور فراهم خواهد كرد.

مهندس افشاني با اشاره به اين كه چند ماه بيشتر به برگزاري انتخابات مجلس خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي باقي نمانده است، افزود: همه مديران يك وظيفه دارند و آنهم اجراي قانون و دفاع از حقوق همه كساني است كه صلاحيت دارند در اين زمينه فعاليت داشته باشند.

وي تاكيد كرد: ما هيچ وظيفه اي نداريم كه شخص خاصي با طرز تفكر خاصي توسط مردم انتخاب شود.

نماينده عالي دولت در استان فارس با تاكيد بر اين كه فرمايش مقام معظم رهبري در خصوص اين كه راي مردم حق الناس است بايد همواره سرلوحه مديران باشد، گفت: آنچه مردم انتخاب مي كنند مي پذيريم و از آن خشنود خواهيم بود.

وي با بيان اين كه نبايد در سيستم طوري عمل كنيم كه شبهه عدم توانائي براي دفاع از حقوق مردم و يا خدشه اي در انتخابات ايجاد شود، ادامه داد: از هم اكنون بايد براي اجراي خيلي دقيق و درست انتخابات برنامه ريزي كنيم و كارها را به روزهاي آخر نيندازيم.

استاندار فارس مهم ترين مشكل شهرستان هاي اين استان را مسئله اشتغال برشمرد و با بيان اين كه جذب سرمايه گذاري در حوزه هاي مختلف به ويژه خدمات مي تواند اين معضل را كاهش دهد، اظهار داشت: كشورها به هر ميزان كه توسعه يافته تر هستند درصد اشتغال آنان در بخش خدمات بالاتر است

مهندس افشاني افزود: علاوه بر تلاش براي احداث واحدهاي صنعتي در شهرستان ها بر اساس مزيت هاي هر منطقه، بايد ايجاد اشتغال در بخش خدمات نيز مورد توجه فرمانداران  قرار داشته باشد.

نماينده عالي دولت در استان فارس با تاكيد بر اين كه نگرش اعتقادي و گرايش سياسي فرمانداران را در ارزيابي آنان دخالت نخواهد داد، اعلام كرد: سه شاخص ارزيابي فرمانداران توسط مديريت ارشد اجرايي استان، سلامت مالي و اخلاقي، توانائي در انجام ماموريت ها متناسب با وظايف تعريف شده و توانائي اجراي سياست هاي عمومي دولت خواهد بود.

وي با اشاره به حضور تعداد قابل توجهي از اهالي استان فارس در كشورهاي حاشيه خليج فارس، خواستار استفاده از توانمندي هاي اين افراد شد و بيان كرد: تجربه بسيار موفق حضور خيرين مدرسه ساز در سال هاي گذشته كه موجب جذب كمك هاي فراوان آنان شد بايد مورد توجه فرمانداران استان قرار داشته باشد.

استاندار فارس با بيان اين كه صندوق توسعه ملي هيچگونه كوتاهي در زمينه اعطاي تسهيلات به استان نخواهد داشت، اظهار داشت: لازم است فرمانداران طرح هاي كارشناسانه و مطالعه شده را براي ارائه به صندوق توسعه ملي آماده كنند.

مهندس افشاني با تاكيد بر اين كه مديران بايد شرايط لازم را براي روبرو شدن با فضاي پس از رفع تحريم ها فراهم مي كردند، ادامه داد: در شرايط جديد هم سرمايه گذاران داخلي و خارجي وارد خواهند شد و هم دولت منابع بيشتري در اختيار خواهد داشت كه در اين صورت استان هايي كه طرح هاي بيشتري را آماده اجرا داشته باشند، موفق تر خواهند بود.

نماينده عالي دولت در استان فارس با اشاره به اين كه امنيت به عنوان پيش نياز توسعه هر منطقه بايد براي سرمايه و سرمايه گذار فراهم شود، با تاكيد بر اين كه سرمايه گذاران معمولاً افرادي تكنوكرات بوده و در فضاي آرام سركايه گذاري خواهند كرد، گفت: فرمانداران موظفند شهرستان ها را با آرامش مديريت كنند زيرا فضاي نامناسب در رسانه ها و افكار عمومي موجب ركود سرمايه گذاري خواهد شد و توانائي در جذب سرمايه گذاري بخش خصوصي يكي از معيارهاي ارزيابي فرمانداران خواهد بود.

وي با توصيه به فرمانداران براي مطالعه هفتگي عهد نامه امام علي(ع) خطاب به مالك اشتر، افزود: امام علي(ع) در اين عهد نامه براي همه مسائل حاكمان، دستورات و توصيه هايي دقيق صادر كرده است كه توجه به آن ها راهگشا خواهد بود.

استاندار فارس با تاكيد بر اين كه حتماً به صورت دقيق و پنهان و آشكار از دستگاه هاي اجرايي استان و فرمانداري ها بازرسي خواهد كرد، اظهار داشت: با رعايت قانون و اخلاق و پذيرش اختيار و مسئوليت هر كداممان مي توانيم با هماهنگي و همدلي با هم كار كنيم و هر كس حريم اخلاق ديگري را بشكند، خودش ضرر مي كند.

وي گفت: قانون در نظام جمهوري اسلامي مطابق با شرع و قانون اساسي تصويب مي شود

مهندس افشاني با بيان اين كه فرمانداران بايد به صورت سرزده به ميان مردم رفته  و از مسائل و مشكلات آن ها اطلاع پيدا كنند، افزود: فرمانداران بايد خود را نماينده عالي دولت در شهرستان و مردم را ارباب خود بدانند.