جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

اجرای سنجش دانش آموزی از دوره پیش دبستانی در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای سنجش دانش آموزی از دوره پیش دبستانی در کشور

شیراز / خبرگزاری صداو سیما / اجتماعی

اجرای سنجش دانش آموزی از دوره پیش دبستانی در کشور

شیراز / خبرگزاری صدا و سیما / اجتماعی

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در سفر به شیراز گفت : طرح سنجش دانش آموزی در سال تحصیلی 94- 95 از دوره پیش دبستانی اجرا می شود .

دیمه در مراسم تجلیل از برگزیدگان جشنواره های مقطع ابتدایی استان فارس افزود : سنجش ورود به مدرسه در سال تحصیلی 94- 95 از دوره پیش دبستانی و پایان 5 سالگی آغاز می شود.

وی هدف از این انتقال را شناسایی زود هنگام اختلالات یادگیری کودکان و مداخله به موقع برای رفع آنان ذکر کرد.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: گسترش کمی و کیفی دوره پیش دبستانی بعنوان یک پایه اساسی نظام تعلیم و تربیت یکی از مهمترین برنامه های اولویت دار این وزارتخانه است .

دیمه ای با بیان اینکه نرخ پوشش تحصیلی کودکان پیش دبستانی از 38 و 2 دهم درصد در سال 92 -93 به 52 در صد در سال 93-94 رسیده است افزود : در حال حاضر 670 هزار کودک در کشور تحت پوشش آموزش و پرورش هستند .

وی بر خانواده ها به منظور ثبت نام نو آموزان در پیش دبستانی های مجوز دار از آموزش و پرورش تاکید کرد و افزود : براساس طرح جدید، سنجش کودکان در بدو ورود به پیش دبستانی و ادامه تحصیل آنها در سالهای بعد منوط به مراجعه آنان درمراکز تحت نظر آموزش و پرورش است. لذا ضرورت دارد والدین در سنجش و ثبت نام کودکان خود در مراکز پیش دبستانی به این مهم توجه کنند.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در خصوص تغییرات کتب درسی دوره ابتدایی گفت: جز برخی کتب درسی پایه پنجم ابتدایی که در آینده اعلام میشود، کتب درسی در مقطع ابتدایی تغییر نخواهد کرد.

دیمه ای در خصوص بازگشت نمره به کارنامه دانش آموزان ابتدایی گفت : بازگشت نمره به کارنامه صحت ندارد .

وی با بیان اینکه نظام ارزشیابی توصیفی آثار روحی و روانی مثبتی را در بین دانش آموزان به همراه داشته است افزود: کارنامه با همان ساز و کار قبلی ارائه می شود و بازخوردی از عملکرد دانش آموزان توسط معلمان به والدین ارائه می شود.

دیمه ای به طرح مطالعاتی جدیدی که براساس آن آزمونهای تراکمی با نمره در طول سال از دانش آموزان به عمل می آید ، افزود این طرح در دست بررسی است و هنوز به نتیجه نهایی و اجرایی نرسیده است.

وی از اجرای طرح سطح بندی معلمان ابتدایی 5 و زیر 5 سال سابقه در سال تحصیلی 94 -95 خبر داد و گفت: به منظور ارتقا آموزشهای دوره ابتدایی ، توجه به تخصص و مهارت معلمان و رشد و ارتقا شغلی معلمان ابتدایی ،این طرح اجرا میشود. دیمه ای افزود : این طرح با سیر مطالعاتی ، برگزاری دوره آموزش عملی و برگزاری آزمون عملیاتی می شود.

دیمه ای تصویب و اجرایی شدن آیین نامه کلاسهای چند پایه ای در شورای عالی آموزش هم اشاره کرد و گفت: کیفیت بخشی به کلاسهای چند پایه ای در روستاها ، ساماندهی آنها چند پایه ای و کاهش دانش آموزان به منظور کیفیت بخشی آموزشهای روستایی از دیگر اولویت های آموزش و پرورش است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم با بیان اینکه سنگ بنای درست گذاشتن در کشور بر پایه توجه به نظام آموزش و پرورش است گفت: مشکلات و چالشهای موجود در نظام تعلیم و تربیت کشور نیاز به نگاه بنیادین دارد.

ضرغام صادقی به تحول نظام سلامت کشور اشاره کرد و افزود: اگر متولیان نظام آموزش و پرورش کشور این نیاز را احساس کنند مجلس آماده پیگیری تحول بنیادین در نظام آموزش و پرورش است.

 وی افزود : با تدابیر و منویات رهبری ، و همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی این مهم دست یافتنی است.

در این مراسم از 250 نفر از معلمان دوره ابتدایی برگزیده در جشنواره های جابربن حیان،مدیریت، الگوی برتر تدریس ،درس پژوهی ،دست یافته های آموزشی تجلیل شد.