رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

آتشکده کاریان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آتشکده کاریان

Loading the player...
آتشکده کاریان یا آذرفرنبغ با ارتفاع تقریبی 20 متر در مسیر کاریان، از دهستان هرم و کاریان، بخش جویم، شهرستان لارستان استان فارس و در 42 کیلومتری جنوب غربی جویم در نیمه راه بندر سیراف و دارابگرد قرار دارد.نقشه اصلی این آتشکده به شکل ذوزنقه بوده که اضلاع جلویی آن در حدود 5 متر عرض و 7 متر ارتفاع دارند.
در جلوی این ضلع سکویی به ارتفاع 5/1 متر از سطح زمین واقع شده است.بر فراز این سکو در ارتفاع 3 متری بر روی دیوار حفره ای مثلثی شکل وجود دارد.مصالح به کار رفته در دیوار این آتشکده اجر و گل می باشد.بر روی صفه آتشکده آثاری از راهرو و اتاق دیده می شود که به درون فرو ریخته است.
این آتشکده، بزرگ ترین و مهمترین آتشکده در زمان ساسانیان بوده و یکی از مهمترین آتش های سه گانه زردشتی که مختص موبدان بوده، در آن جا می سوخته است.ساسان جد اردشیر بابکان تولیت این آتشکده را بر عهده داشته است. بر کتیبه ای به زبان پهلوی نگاشته اند که سی هزار دینار هزینه ساختار ساختمان آن شده است.

 

Karyan Fire Temple
Karyan fire temple with 20 meters hight is located in the way of Karyan from Heram village in Joyom district in Larestan town ship in Fars Province. The main map of this fire temple is in a trapezoid form with sides in 5 meters in width and 7 meters in height. There is a platform with 1/5meter height in the front of this side. This fire temple was the most important and great fire temple in Sassanid dynasty.