رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

آتشکده فراشبند - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آتشکده فراشبند

Loading the player...

آتشکده فراشبند از آتشکده های معروف استان فارس می باشد که از آثار ساسانی باقیمانده است که آن را منسوب به مهر نرسی می دانند. بنا دارای گنبدی بیضی شکل است که به وسیله فیل گوش هایی بر روی چهارپایه واقع شده است.هم چنین پیرامون بنا دهلیزها و حفره هایی وجود دارد. این آتشکده که همانند چهارطاقی هایی سرمشهد کازرون است، از از مصالح سنگ ، گچ و ساروج ساخته شده است. این بنا به گفته آندره گدارفرانسوی که در زمان قاجاریه از آن دیدن نموده شباهت زیادی به قصر بهرام گور در سروستان دارد و ممکن است که قصر زمستانی وی بوده باشد، چون در منطقه سرمشهد در جنوب غربی فراشبند نقش زیبایی بر قسمتی از کوه حک شده که تاجی میان دو شیر قرار دارد و بهرام گور آن را گرفته است که این داستان در تاریخ آمده است و تل بزرگی در نزدیکی بنای چهار طاق است که در آن ایام قلعه بوده است. این آتشکده یکی از پنج آتشکده ای است که بوسیله مهر نرسی در منطقه کازرون و فراشبند ساخته شد .

 آتشکده تاریخی فراشبند در تاریخ 15/10/1310 با شماره 88 در فهرست آثار باستانی به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

Farashband Fire Temple
Farashband fire temple is belong to the Sassanid dynasty that is located in Farashband of Fars Province and relate to the Mehr Nersy. This monument has a oval dome that is located by corner elephant on a stool. This fire temple made of stone and registered with 88 in ancient work list. There are many halls and holes around of this monument.