رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

آب بند رکن آباد و خشت - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آب بند رکن آباد و خشت

Loading the player...
آب بند رکن آباد و خشت، از آثار تاریخی دوران اسلامی است که در فاصله 24 کلیومتری جنوب شرقی شهر لامرد استان فارس  و در حد فاصل بین روستای رکن آباد و خشت قرار دارد. این محوطه در حاشیه دشت و در مسیر رودخانه فصلی تنگ خور واقع شده و در واقع بقایای یک آب بند به طول 50 متر،عرض 5/2 متر و ارتفاع 2 متر در آن وجود دارد که بخش غربی و قسمتی از مرکز این آب بند در آن از بین رفته است. در بخش درونی دیواره این آب بند از سنگ های قلوه در اندازه های مختلف همراه با ملاط ساروج  استفاده شده است.
در بخش نمای دیواره آب بند، سنگ های لاشه به کار رفته که حداقل یک طرف این سنگ ها به صورت چهارگوش تراشیده و صاف شده است.سطح دیواره این آب بند در بخش مخزن با لایه ای از ملاط ساروج به ضخامت 5 سانتی متر پوشش داده شده است.
این آب بند در محور شرقی-غربی در حاشیه دشت ساخته شده است.در بخش سرریز این آب بند، پشت بندهایی به ابعاد 2 متر در 40/1 متر و ضخامت 60 سانتی متر ایجاد شده که فاصله این پشت بندها از همدیگر 30/2 متر است.سطح بالای این پشت بندها جهت سرریز شدن آب به صورت قوسی شکل داده شده تا علاوه بر جنبه حفاظتی و جلوگیری از بدنه آب بند،در هنگام سر ریز شدن آب ، لطمه ای به دیواره آب بند وارد نشود. با توجه به موقعیت قرارگیری این آب بند در پایین ترین بخش رودخانه در حاشیه دشت و بین زمین های کشاورزی، عمده ترین عملکرد آن، علاوه بر کنترل آب،توزیع،تنظیم و هدایت آب به طرف زمین های اطراف بوده است.
این اثر در تاریخ 24/4/1382 با شماره 9231 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

Kesht and Rokn Abad Dam
Kesht and Rokn Abad dam belong to the Islamic period history that is located at distance of 34 kilometers from south east of Lamerd city in Fars Province. This area is located in border of plain and in the way of Season River of tange khor. There are rubble stones with different size in the internal parts of wall of this dam. This dam is made in axis of east west of the border of plain. This dam has many roles in addition of agriculture includes control of water, managing and guide water to the surround lands. This historical work registered with 9231 number in national works list.