حمایت از کالای ایرانی | سه‌شنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

نمایش محتوای صدا

 

 

محتوا با برچسب گردشگری.

نارنجستان

تهیه کنندگی: خدایار رنجبر 

مجری: فرانک قائد شرفی، مانی آبادیان 

نویسندگی: مریم پور ورهرام 

گزارشگری: مجتبی فرخنده 

صدابرداری: ناصر زارع شیبانی 

دستیار تهیه: سولماز رفیعی 

برنامه نارنجستان با رویکرد اجتماعی و بخش های متنوع نمایش طنز و سرگرمی، گزارش، ارتباط با شهرستانها، ارتباط با مراکز استانها هر جمعه از ساعت 18 تا 20 از صدای مرکز فارس به علاقه مندان تقدیم می شود.

سال تولید: 1396
رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 4.5 stars out of 5.


دیدار مهندس محب خدایی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور با مدیرکل صدا وسیمای فارس

روابط عمومی صدا وسیمای فارس

دیدار مهندس محب خدایی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور با سهرابی مدیرکل صدا وسیمای فارس

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


خانه فروغ الملک

خانه فروغ الملک مربوط به اواخر دوران قاجار است و در بافت قدیمی شیراز، در محله سنگ سیاه و در پشت امامزاده بی بی دختران واقع شده است.

عمارت فروغ الملک در سال 1310 (اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول) توسط فروغ الملک قوامی (داماد قوام بزرگ) در زمینی به مساحت 1020 متر مربع در محور سنگ سیاه و در جوار بقعه بی بی دختران احداث گردید. این بنا جهت استفاده مسکونی ساخته شده و شامل پاسدارخانه، آشپزخانه،‌ اسطبل، حمام و دو باب منزل مسکونی (مهمانسرای فدک فعلی و خانه فروغ الملک)‌ می باشد که خانه فروغ الملک در سه طبقه و شامل زیر زمین طبقه همکف و طبقه اول است که دارای دو بخش بیرونی و اندرونی با دو حیاط جداگانه، عمارت شاه نشین، حوضخانه، حمام، آشپزخانه و … است .
در دو قسمت شمال و جنوب دو اتاق پنج دری دارد. در ضلع شمال غربی سالن اصلی ساختمان به نام شاه نشین قرار دارد که دارای پنجره های گره کاری است. این شاه نشین به وسیله حوضخانه ای هشت ضلعی به قسمت اندرونی متصل می شود. هنر نقاشی روی سقف ها یادآور هنر دوره زندیه است. اسکلت و ساختار اصلی بنا در پی سنگ با ملات گچ، دیوارها آجر با ملات گچ و خاک و در سقف تیرهای چوبی با پوشش گل و خاک و کاه گل می باشد. تزیینات این بنا شامل تزیینات آجری، تزیینات کاشی کاری، نقاشی های سقف و نقوش بر روی سنگ ها به صورت حجاری شده می باشد.

در خانه فروغ الملک قوامی موزه هنر مشکین فام برقرارست. موزۀ هنر مشکین فام اولین موزه خصوصی هنرهای تجسمی  در ایران می باشد.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


خسرو شیرین آباده

Loading the player...

دانلود

خسروشیرین در شمال استان فارس در دامنه ی زاگرس. روستای خسروشیرین به عنوان مرکز دهستان می باشد و در شمال غربی استان فارس و هشتاد کیلومتری غرب شهرستان آباده قرار دارد. گویش مردم لری روان است و شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی و دامداری می باشد. خسروشیرین سرچشمه ی رود کر می باشد که سدهای ملاصدرا و کامفیروز از این رود تغذیه می شوند.
چشمه پهن، چشمه شيرين ، چشمه تخت (قاسم خان) ، رودخانه خسروشيرين ، چشمه آبسياه ، چشمه ريزک ، چشمه رگ ، چشمه خداکرم ،چشمه پاسلاري  و خيلي از مناظر بکر و زيبا را در اين منطقه مي توانيد ببينيد
رای شما
میانگین (5 آرا)
The average rating is 4.2 stars out of 5.


بوانات

Loading the player...

دانلود

شهرستان بوانات یکی از شهرستانهای استان فارس ایران است. مرکز این شهرستان، شهر بوانات (بوانات) است. این شهر در مسیر محور اصفهان شهربابک بندر عباس واقع شده است. مزایجان دیگر شهر این شهرستان است.
شهرستان بوانات در شمال شرقی استان فارس و در فاصله ۲۴۰ کیلومتری شهر شیراز قرار دارد که مساحت آن ۲/۴۹۹۲ کیلومترمربع می‌باشد. از شمال به استان یزد و شهرستان آباده، از جنوب به شهرستانهای ارسنجان و نی ریز، از غرب به شهرستانهای خرم بید و شهرستان پاسارگاد و از سمت شرق به شهرستان خاتم از استان یزد منتهی می‌گردد.
در مورد واژه بوانات دو وجه نام گذاری وجود دارد. یکی بون به معنی بهره‌است که بعدها با ات تازی جمع شده‌است و دیگری به معنی بوان (بهشت) است که به مکان سر سبز دلالت دارد.
رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


آبشار مورزیان

Loading the player...

دانلود

آبشار مورزیان در چند کیلومتری آبشار معروف مارگون قرار دارد. فاصله آبشار مارگون تا اردکان فارس در حدود 48 کیلومترست.
این آبشار زیبا در کنار روستای مورزیان واقع شده است. یکی از زیباترین آبشارهای یخی که در حدود 80 کیلومتری آبگرم رامجرد قرار گرفته است.

آبشار مورزیان در فاصله 3 کیلومتری جنوب روستای مورزیان در میان تنگه ای بسیار زیبا و بکر واقع است. این دره با شیبی ملایم دارای طبیعت بسیار زیبا و بکر و آبشارهای فراوان است.

روستای مورزیان در دهستان كمهر، بخش اردکان فارس، از توابع شهرستان سپیدان قرار دارد. آب این آبشار به رودخانه کر میریزد.

از زیباییهای این آبشار این است که در فصل زمستان یخ زده و منظره بسیار بدیعی خلق می کند.
آبشار مورزیان در ارتفاع 2300 متری از سطح دریا قرار دارد.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شش پیر

Loading the player...

دانلود

 چشمه ای که در 8 کیلومتری شمال روستای «برشنه» از توابع بخش همایجان قرار دارد و از میان شکاف های کوه به آرامی بیرون می آید و چندمتر پایین تر از سرچشمه رودخانه ای خروشان به راه می افتد که هر تازه واردی را به هیجان می آورد.باید به شهرستان سپیدان در شمال استان فارس و 75کیلومتری غرب شیراز سفر کنید و سراغ چشمه شش پیر را در 6 کیلومتری مرکز آن، شهر اردکان بگیرید. این چشمه سرچشمه اولین رودخانه شش پیر است و پوشش جنگلی و چشم اندازهای طبیعی این منطقه آن را به مکانی مناسب برای گردشگران تبدیل کرده‌است.

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 4.0 stars out of 5.


آبشار فدامی داراب

Loading the player...

دانلود

در فاصله 130 کیلومتری جنوب شرق داراب و در دل گرمای سوزان چشمه ای از دل کوه می جوشد و به پیش می آید نام این آبشار زیبا فدامی است اين آبشار در منطقه فورگ (فرگ) و در شهر فدامي در مسیر جاده ترانزيتي شيراز به بندرعباس واقع شده و هر ساله ميزبان تعداد کثيری از علاقمندان به طبيعت است.
یکی از وی‍ژگی های آبشار فدامی وجود چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم است که در فاصله 20 متری آبشار شیرین با هم مخلوط می شوند و استخر طبیعی زیبایی را پدید می آورند. ارتفاع آبشار شور فدامی که در بالادست آبشار شیرین واقع شده 10 تا 15 متر است.
سرچشمه آبشار شور فدامی در 500 متری آن است و وجود نخل های خودرو در کنار آبشار شور به زیبایی آن افزوده است. عرض آبشار شیرین فدامی که در گذشته به 800 متر می رسید و عریض ترین آبشار طبیعی ایران محسوب می شد، به دلیل خشکسالی و استفاده بی رویه کشاورزان بالادست اکنون به 200 متر رسیده است.
در زير آبشار حوضچه اي بزرگ پديد آمده و در بالاي آن پوششي متراکم از گياهان بلند و نيزار ديده مي شود. از ويژگي هاي ارزشمند اين آبشار، دايمي و شيرين بودن آب آن است که با توجه به موسمي و شور بودن اکثر آبهاي جاري در اين منطقه از اهميت خاصي برخوردار است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


روستای کاسه تراشان

Loading the player...

دانلود

در این برنامه به منطقه زیبای کاسه تراشان در حوالی شهرستان داراب استان فارس می پردازد. این منطقه زیبا دارای طبیعت بکر و آبشار فصلی بی نظیری است.در این منطقه انواع گیاهان دارویی و غذایی نظیر آویشن که به عنوان چاشنی در غذاها مورد استفاده قرار می گیرد نیز وجود دارد.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.


قصریعقوب، درمسیرتوسعه گردشگری روستایی

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی

قصریعقوب، درمسیرتوسعه گردشگری روستایی

قصریعقوب، درمسیرتوسعه گردشگری روستایی
براساس نشست کارشناسی طرح توسعه گردشگری روستای قصریعقوب شهرستان خرم بید این روستا به عنوان روستای هدف گردشگری تعیین شد
در این نشست مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: این روستای به دلیل جاذبه های گردشگری و تاریخی منحصر به فرد، ییلاقی بودن، طبیعت زیبا و آبشارها و چشمه های فراوان مکانی مناسب برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی است.
مصیب امیری افزود: گورستان معروف به گبرها ازدوره ساسانی، بقایای دو قلعه متعلق به دوران سلجوقی و قاجاریه، امامزاده شهدا، بقعه سلطان ابراهیم از نوادگان امام سجاد (ع)، کوه دو هزار و 200 متری قصر یعقوب با چشم اندازهای زیبا و بدیع از دیگر آثار تاریخی و طبیعی این روستا است.
روستای قصر یعقوب در 20 کیلومتری جنوب صفاشهر مرکز شهرستان خرمبید واقع شده است ودر فصل بهار و تابستان دارای آب و هوای معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.
به گفته امیری، تاکنون 46 روستای هدف گردشگری در استان فارس شناسایی شده است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


تشکیل نخستین انجمن بانوان حامی توسعه صنعت گردشگری در فارس

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی

تشکیل نخستین انجمن بانوان حامی توسعه صنعت گردشگری در فارس

تشکیل نخستین انجمن بانوان حامی توسعه صنعت گردشگری در فارس
معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری فارس ازتشکیل نخستین انجمن بانوان حامی توسعه صنعت گردشگری دراین استان خبرداد .
سیدامین قاسمی مشارکت بانوان در توسعه صنعت گردشگری راازاهداف تشکیل این انجمن دانست وگفت: قطعا بانوان نقش بزرگی در صنعت گردشگری دارند .
وی افزود : گسترش گردشگری در جوامع محلی و ایجاد مشاغل غیر رسمی گردشگری به بانوان روستایی فرصت می دهد در کنار رسیدگی به امور روزمره خانه و خانواده بتوانند از مزایای درآمدهای اقتصادی چون فروش صنایع دستی بهره ببرند
طبق آمارهای سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) بین 60 تا 70 درصد کارکنان صنعت گردشگری در سراسر جهان بانوان هستند .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گسترش صنعت بوم گردی فارس

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی

گسترش صنعت بوم گردی فارس

گسترش صنعت بوم گردی فارس

برای رونق روستاهای هدف گردشگری در فارس به متقاضیان تسهیلات یک میلیارد ریالی پرداخت می شود.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، معاون گردشگری میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: ۴۶روستای هدف گردشگری در استان فارس وجود داردو به متقاضیانی که قصد دارند خانه های خود را به اقامتگاه بوم گردی تبدیل کنند تا سقف یک میلیارد ریال تسهیلات با کارمزد چهار درصد از طریق صندوق کارآفرین امیدپرداخت می شود.
سید موید محسن ‌نژاد افزود: تا کنون 40 نفر متقاضی ایجاد اقامتگاه گردشگری شده اند که برای سه نفر مجوز صادر شده است و تا دو هفته آینده مجوز 14 مورد دیگر نیز صادر خواهد شد.
وی آموزش روستائیان و علاقه مندان ایجاد اقامتگاه های بوم گردی از طریق اساتید را یکی از مهمترین عوامل گسترش و رونق گردشگری روستایی در فارس عنوان کرد و افزود: هریک از این روستاهادارای ویژگی‌های خاصی از نظر تاریخی، طبیعی و گردشگری است که می توانند علاوه بر اشتغال زایی سبب معرفی آداب و رسوم ، فرهنگ و هنر مردم فارس به گردشگران داخلی و خارج شوند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


تخفیف 10 تا 30 درصدی هتل های فارس در ماه رمضان

شیراز/خبرگزاری صدا و سیما /اجتماعی

تخفیف 10 تا 30 درصدی هتل های فارس در ماه رمضان

تخفیف 10 تا 30 درصدی هتل های فارس در ماه رمضان
مسافران به استان فارس در ماه مبارک رمضان از تخفیف ویژه برخوردار می شوند.
رییس جامعه هتلداران استان فارس گفت: همزمان با ماه مبارک رمضان، هتل های استان به گردشگرانی که در ماه مبارک رمضان، ده روز در شهرهای استان اقامت داشته باشند، 10 تا 30 درصد تخفیف می دهند.
حسن سیادتان با بیان اینکه از 15 خرداد تا اواسط شهریورماه دوره خلوت بودن هتل‌های استان است، تصریح کرد: جامعه هتلداران از مسئولان اداره ها و نهادها درخواست می کند برای رونق این صنعت در استان فارس، همایش‌ها و کنگره‌های خود را در این بازه زمانی برگزار کنند.
رئیس جامعه هتلداران استان فارس بیان کرد: با این اقدام هم هتل‌های استان فارس از رونق در تمام طول سال برخوردار می‌شوند و هم اینکه سازمان‌ها می‌توانند از تخفیفات ویژه هتل‌ها استفاده کنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


اقامتگاه‌های بوم‌گردی

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی

اقامتگاه‌های بوم‌گردی

اقامتگاه‌های بوم‌گردی در استان فارس توسعه می‌یابد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: ۴۰ مجوز ایجاد اقامتگاه بوم گردی تا پایان نیمه نخست امسال در استان فارس صادر می شود.
موید محسن‌نژاد افزود: بر اساس تفاهم نامه با صندوق کارآفرینی امید، این صندوق به متقاضیان راه‌اندازی اقامتگاه بوم گردی تا سقف یک میلیارد ریال تسهیلات ارایه می دهد.
وی با بیان اینکه ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای توسعه گردشگری یکی از راه‌های ایجاد اشتغال پایدار است، خاطرنشان کرد: اقامتگاه‌های بوم گردی بنگاه‌های اقتصادی کوچکی هستند که برای راه‌اندازی، هزینه کمتری نسبت به هتل‌ها و دیگر مراکز اقامتی می‌طلبند.
وی تصریح کرد: تنوع در اقامت، ارزان قیمت بودن و تجربه یک زندگی در روستا یا بافت تاریخی شهرها از جمله جاذبه‌هایی است که سبب جذب گردشگران داخلی و خارجی به سکونت در این اقامتگاه‌ها می‌شود.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


تصویب طرح های اشتغال

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی

تصویب طرح های اشتغال

تصویب طرح های اشتغال وزارت کاربا عنوان طرح های تکاپو و حرکت
معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از تصویب طرح های اشتغال این وزارت خانه با عنوان طرح های تکاپو و حرکت خبر داد .
منصوری  در دومین نشست تخصصی توسعه اشتغال و کارآفرینی که با حضور برخی ازکارآفرینان فارس برگزار شد با اشاره به تصویب این دو طرح در دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: دولت در طرح حرکت متناسب با مزیت های هر منطقه برای ایجاد شغل و آموزش نیروی ماهر اقدام خواهد کرد و در طرح تکاپو نیز با رویکرد ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی برنامه هایی انجام خواهد داد .
وی با بیان اینکه گردشکری یکی از اولویت های اشتغال در کشور ونیز در استان فارس است، گفت : فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز از دیگر مواردی است که جزء اولویت های برنامه ریزی قرار دارند.
وی افزود : در حوزه گردشگری 75 منطقه روستایی شناسایی و با تعامل با سازمان میراث فرهنگی برنامه های عملیاتی انجام خواهد شد
وی با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئولیت هماهنگی بین دستگاهی برای ایجاد اشتغال را بر عهده دارد، افزود :تاکنون در استان سمنان پویایی اشتغال در حوزه گردشگری با اولویت گردشگری مذهبی و طبیعی و در استان کرمانشاه نیز اشتغال در حوزه صنعت گردشگری سلامت بررسی شده است.
منصوری در ادامه با اشاره به درخواست‌های وام از سوی تولیدکنندگان گفت: اشتغالی که با وام شروع می‌شود پایدار نیست ونباید کارآفرین را وابسته به تسهیلات کرد بنابراین باید الگوهای کارآفرینی در کشور تغییر یابد و بستر های لازم برای فعالیت آنان فراهم شود
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار فارس نیز با اشاره به برنامه دولت برای حمایت و راه اندازی واحدهای صنعتی راکد؛ نیمه ظرفیت و طرحهای صنعتی بالای 60 درصد گفت : در این زمینه دولت بیش از 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای فعال سازی بیش از 10 هزار واحد صنعتی در سطح کشور در نظر گرفته است
ید الله رحمانی افزود: در استان فارس بیش از 700 واحد تولیدی و صنعتی شناسایی شده که فعال سازی و به ظرفیت کامل رساندن آنها نیازمند بیش از 1700میلیارد تومان تسهیلات است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


راه اندازی دفتراطلاع رسانی گردشگری فرودگاه

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی

راه اندازی دفتراطلاع رسانی گردشگری فرودگاه

راه اندازی دفتراطلاع رسانی گردشگری در فرودگاه
دفتر اطلاع رسانی گردشگری در فرودگاه شیراز راه اندازی شد .
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در مراسم افتتاح این طرح گفت : این دوازدهمین دفتر اطلاع رسانی گردشگری فارس است که با هدف معرفی جاذبه های مذهبی ، تاریخی ، طبیعی و گردشگری استان به صورت کاملاً تخصصی به گردشگران ورودی به فارس در فرودگاه شیراز خدمات می دهد
به گفته مصیب امیری ، در این دفتر به گردشگران اطلاعات کاملی از وضعیت گردشگری استان و همچنین معرفی تاسیسات و موسسات گردشگری فارس در قالب نقشه ، بروشور و کتابچه ارائه می شود .
امیری با بیان اینکه 11 دفتر اطلاع رسانی گردشگری دیگردر سراسر فارس فعال است ، افزود : در اکثر شهرستان های گردشگر پذیر فارس این دفاتر فعال اند.
وی گفت 3 :دفتر اطلاع رسانی در شهرشیراز وبقیه در شهرستان های فسا ، داراب ، سپیدان ، آباده ، ممسنی و مرودشت فعال هستند.
 
.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


آشنایی دانش آموزان فارس با نحوه حراست از یادمان های فرهنگی

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی

آشنایی دانش آموزان فارس با نحوه حراست از یادمان های فرهنگی

آشنایی دانش آموزان فارس با نحوه حراست از یادمان های فرهنگی
دانش آموزان فارس نحوه حراست از یادمان های فرهنگی را فرا می گیرند
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با اشاره به اینکه دانش آموزان بهترین افراددرحوزه نهادینه کردن فرهنگ پاسداشت میراث فرهنگی هستندگفت: به مناسبت هفته میراث فرهنگی، کارشناسان این اداره کل با حضور در مدارس فارس، در قالب یک درس یک ساعته موارد مهم در حوزه میراث فرهنگی فارس به ویژه در زمینه حفظ، حراست و احیای میراث فرهنگی را برای دانش آموزان تدریس می کنند.
مصیب امیری افزود: همچنین بیست و نهم اردیبهشت، زنگ میراث فرهنگی در مدارس استان فارس نواخته می شود.
امیری افزود: افزون بر این برنامه های متعددی از جمله برگزاری نمایشگاه های تخصصی میراث فرهنگی ، معرفی جاذبه های تاریخی،عکس ونمایشگاه آثارمرمت و کشف شده ونشست های علمی وکارگاه های آموزشی دراستان فارس برگزارمی شود.
وی اضافه کرد:همچنین درهفته یاد شده آب انبار تاریخی هفت تنان شیراز به عنوان مرکز رویدادهای مرمتی و معماری افتتاح وراهنمای گردشگری تصویری در ارگ کریم خان شیرازرونمایی می شود.
ازبیست وهشتم اردیبهشت تا سوم خرداد هفته میراث فرهنگی نامگذاری شده است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


پاکسازی مسیر گردشگری مجموعه بیشاپور از علف های هرز

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی

پاکسازی مسیر گردشگری مجموعه بیشاپور از علف های هرز

پاکسازی مسیر گردشگری مجموعه بیشاپور از علف های هرز
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از پاکسازی مسیر گردشگری مجموعه بیشاپور از علف های هرز خبر داد.
مصیب امیری گفت: با توجه به خشک شدن پوشش گیاهی بیشاپور در فصل تابستان برای خدمات رسانی هر چه شایسته تر مسیر بناهای شهر بیشاپور از علف های هرز و بوته ها پاک سازی شد
وی افزود: برای جلوگیری از دید منظری مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور ،درختان سدر ر نیز هرس شد
مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور با بیش از 200 هکتار وسعت یکی از شاخص ترین اثار تاریخی ساسانی در فارس است که همه ساله به عنوان مقصد گردشگری تاریخی شهرستان کازرون حجم اماری قابل ملاحظه ای از گردشگران را به خود اختصاص داده است.
شهرستان کازرون در 146 کیلومتری غرب شیراز قرار دارد.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


رکاب زنی دوتوریست آلمانی از آستارا تاخنج

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی

رکاب زنی دوتوریست آلمانی از آستارا تاخنج

رکاب زنی دوتوریست آلمانی از آستارا تاخنج
Petra وMathias دوتوریست المانی به خنج سفر کردند
این دو گردشگر آلمانی که با هدف جهان گردی از مرز استارا با دو چرخه وارد کشور شده اند پس از گذر ازاستارا رشت ، قزوین ، تهران -اصفهان ، یزد و شیراز به خنج آمده اند ودرمدت اقامت خوداز آثار تاریخی این شهردیدن سپس خنج را به مقصد بندرعباس ترک کردند
این دو گردشگر دوچرخه سوار سفر خود را از آلمان آغاز وپس از عبور از روسیه از آستارا وارد ایران شده اند و بندرعباس را به مقصد دبی ترک خواهند کرد
خنج در 265 کیلومتری جنوب شیراز قراردارد

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


احیائ صنعت شیشه گری در میمند

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی

احیائ صنعت شیشه گری در میمند

احیائ صنعت شیشه گری در میمند
با همت هنرمندان و استادکاران کارگاه شیشه گری میمند که سالها به فراموشی سپرده شده بود دو باره جان تازه ای گرفت
برای راه اندازی این کارگاه اعتباری بالغ بر شش میلیاردریال پیش بینی شده است که در فاز نخست کارگاه شیشه میمند با دو میلیاردریال اعتبار گشایش یافت
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی ئوگردشگری فارس گفت کارگاه هنر شیشه میمند با قدمت 1500 ساله و رویکرد جدید بازگشایی شد به طوری که از علوم دانشگاهی و طراحی های جدید نیز بهره گرفته شده و علاوه بر کارهای سنتی، هنر شیشه با طراحی های جدید نیز به بازار ارایه می شود.
الحمدی افزود : متاسفانه به دلیل تعطیلی و فراموش شدن این هنر برخی استادکاران و هنرمندان این حرفه به سمت مشاغل دیگر روی آورده اند که تلاش شده برای برای راه اندازی این کارگاه هنرمندان این هنر اصیل استان شناسایی شوند.
الحمدی با بیان اینکه کارگاه شیشه گری میمند فارس با استاد صناعی میمندی شناخته می شود عنوان داشت: در فاز دوم راه اندازی کارگاه شیشه میمند، دوره های آموزشی و حضور هنرجویان جوان در کنار استادکاران پیشکسوت اجرایی می شود تا این هنر به دست هنرمندان جوان ماندگار و احیا شود.
وی افزود: احیای کارگاه شیشه میمند آثار وبرکات بسیاری در بخش صنایع دستی استان دارد به طوری که در حاشیه احیای این هنر اصیل در استان، هنر پیزور بافی(نوعی حصیر) نیز احیا و فرصت اشتغال فراوانی برای هنرمندان و جوانان استان ایجاد می شود.
او گفت: رواج ظروف پلاستیکی موجب رکود صنعت و هنرشیشه گری شده به طوری که در گذشته عرق و گلاب شهرستان میمند فارس در ظروف شیشه ای ارایه می شدند اما به مرور زمان ظروف پلاستیکی جایگزین شده اند که احیای این هنر نیازمند ایجاد شرایط مناسب عرضه آن به بازار است.
هنرمندان شیشه گر در میمند از دیر باز با بهره گیری از هنر دست علاوه بر بطری و غرابه با اشیای شیشه ای تزیینی از جمله گلدان، گلاب پاش، ظروف تریینی، اشکال میوه ها و حیوانات نیز خلق می کردند.
هم اینک هنرمندان انگشت شماری پرچم دار این هنر در استان فارس هستند.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 2.0 stars out of 5.