رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

نمایش محتوای صدا

 

 

محتوا با برچسب حافظ.

ایام وصال

دانلود

تاریخ تولید: 1398
مدت: 03:52
خواننده: ارژنگ سیفی زاده
آهنگساز: ارژنگ سیفی زاده
تنظیم کننده: ارژنگ سیفی زاده
شاعر : حافظ شیرازی
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 4.0 stars out of 5.


حافظ راز

Loading the player...
برنامه حافظ راز  با ساختار ترکیبی ساده  روزهای یکشنبه و سه شنبه ساعت 14:45 به مدت 15 دقیقه از صدای مرکز فارس پخش می شود.
هدف اصلی این برنامه آشنایی مخاطبان با اندیشه های خواجه حافظ شیرازی است. در این برنامه  ابتدا غزلی از دیوان حافظ شیرازی توسط گوینده قرائت و سپس کارشناس برنامه توضیحات خود را درباره غزل قرائت شده برای شنوندگان بیان می کند. در فواصل این برنامه موسیقی با کلام و بی کلام متناسب با فضای برنامه پخش می شود.
آیتم های برنامه حافظ راز:
1-     شرح غزل : گوینده پس از بیان مقدمات یک غزل از حافظ قرائت می کند.  
2-     کارشناس : غزل خوانده شده توسط کارشناس برنامه تفسیر می شود.
3-     تاریخ عصر حافظ : به تاریخ عصر حافظ توسط گوینده برنامه پرداخته می شود.
4-      کلیدواژه های شعر حافظ : کاربرد بعضی از کلمات در غزلی که خوانده شده توسط گوینده بیان می شود.
5-     معرفی کتاب : در هر برنامه کتابی درباره حافظ معرفی می شود.  
 
 

 

 

 

تاریخ تولید: 1395
تهیه کننده: زهرا خضری آذر
گوینده: مریم محمدیان
صدابردار: عبداله کاظمی
رای شما
میانگین (9 آرا)
The average rating is 4.111111111111111 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام لطف کنید برنامه حافظ راز رو برای دانلود قرار... Hm ۱۳۹۶/۰۵/۴ ۲۰:۰۲
با سلام .لطف کنید آرشیو کامل برنامه حافظ راز رو... Hm ۱۳۹۶/۰۵/۱۳ ۱۰:۱۲
خوشا شیراز و وضع بی مثالش محمد ۱۳۹۸/۰۴/۲۸ ۱۵:۲۷

محمد
خوشا شیراز و وضع بی مثالش
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۸/۰۴/۲۸ ۱۵:۲۷
Hm
با سلام .لطف کنید آرشیو کامل برنامه حافظ راز رو برای دانلود قرار بدید . با تشکر
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۵/۱۳ ۱۰:۱۲
Hm
سلام
لطف کنید برنامه حافظ راز رو برای دانلود قرار بدین
باتشکر
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۵/۴ ۲۰:۰۲

ساخت سریال «سعدی، خواجو، حافظ» در تراز بین‌المللی

روابط عمومی صدا وسیمای فارس

معاون امور استان‌های رسانه ملی از ساخت سریال تلویزیونی «سعدی، خواجو و حافظ» در تراز بین‌المللی خبر داد.

 مراسم شروع اثر 90 قسمتی سریال تلویزیونی مفاخر ایران با حضور دکتردارابی معاون امور استان های سازمان صدا وسیما، آیت الله دستغیب تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی علیهما السلام ونماینده معزز مردم فارس در خبرگان رهبری ،پژوهش معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس، دکتر ایوبی، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی مسئولان و مدیران استان، اعضای شورای شهر، بزرگان هنر و فرهنگ ،پژوهشگران، اصحاب رسانه و اعضای بنیاد خیریه فرهنگی صدر هاشمی نژاد در مجتمع رفاهی جهاد دانشگاهی شیراز برگزار شد.

دکتر دارابی ضمن قدردانی از بنیاد خیریه فرهنگی صدر هاشمی نژاد و سهرابی مدیرکل پرتلاش و کاربلد صدا وسیمای فارس و هنرمندان به ویژه دکتر ایوبی در باره اهمیت وضرورت ساخت سریال 90 قسمتی و فیلم سینمایی برای مشاهیر و مفاخر جامعه بشری گفت: اگر به دنبال صیانت و پاسداشت زبان فارسی هستیم و می خواهیم برای حفظ و اعتلای فرهنگ وتمدن ایران در عرصه جهانی اقدامی انجام دهیم باید به آثار سعدی ، خواجوی کرمانی، حافظ شیرازی اهتمام بورزیم .

معاون امور استانهای سازمان صدا وسیمای افزد: ما امروزه به دنبال این هستیم که ارزشها و هنجارهای رفتاری پیشینیان در تاریخ ایران را که مورد قبول و وثوق نخبگان جامعه است را برجسته کنیم. ما باید اینها را از میان متونی استخراج کنیم که مورد اجماع اکثر نخبگان جامعه باشد و برداشت سلیقه ای را کنار بگذاریم طبعا آثار همین مفاخر است.

دکتر دارابی گفت: گفتمان حاکم بر اندیشه های حافظ و سعدی چیزی غیر از توحید وخداپرستی و اعتقاد به نبوت ومعاد نیست.

 وی اظهار کرد: سریال تلویزیونی 90 قسمتی «سعدی، خواجو، حافظ» به مرکزیت شیراز در تراز بین‌المللی ساخته می‌شود.

وی با بیان اینکه گنجینه فاخر زبان و ادبیات فارسی باید به دنیا شناسانده شود، تصریح کرد: بزرگان ادب این سرزمین وظیفه خود را به‌خوبی انجام داده‌اند و حالا نوبت ما است که افکار درخشان و انسان‌ساز آنان را به دنیا معرفی کنیم که رسانه ملی نیز با ابزار قدرتمند تصویر و فیلم این مهم را دنبال خواهد کرد.

معاون امور استان‌های رسانه ملی با اشاره به تهیه کننده این سریال فرهنگی که از بخش خصوصی داوطلب ساخت آن شده است، افزود: این برای نخستین بار است که از بخش خصوصی در فرهنگ سرمایه‌گذاری می‌شود که باید قدر چنین موقعیتی را دانست.

دارابی با بیان اینکه گنجینه‌های ادب و فرهنگ ایران‌زمین مانند دیوان حافظ، گلستان و بوستان سعدی و... نباید در قفسه خانه‌ها نگهداری شود، ادامه داد: این آثار ارزشمند باید به دنیا معرفی شود و بهترین ابزار برای این کار ساخت سریال و فیلم می‌باشد.

وی دنیای امروز را به‌شدت محتاج اخلاقیات بزرگان علم و ادب ایران‌زمین دانست که در آثار ارزشمندشان هویدا است و افزود: اگر به دنبال مجد و بزرگی و احیای هویت فرهنگی غنی خود هستیم، باید بزرگان خود را دریابیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه صلح و دوستی و همزیستی مسالمت‌آمیز و بسیاری از رفتارهای والای انسانی در افکار و اندیشه بزرگان ادب فارسی موج می‌زند، افزود: ساخت سریال سعدی، خواجو، حافظ یک کار بی‌نظیر در مرکز استان‌ها است که در عرصه ادب و هنر ارائه خواهد شد.

دارابی در پایان با تأکید بر پرداختن به مفاخر علمی و ادبی کشور، افزود: امروز گلستان و بوستان سعدی و دیوان حافظ جزء 100 اثر برتر دنیا است و این مسئله نشان از اقتدار فرهنگی کشور ما دارد و در عرصه دیپلماسی نیز مشهود می‌باشد.

سعدی، حافظ و خواجو هر سه از شعرای بزرگ ایران در قرون 6 تا 8 هجری قمری هستند که دارای شهرتی جهانی در این عرصه می‌باشند.

سهرابی مدیرکل صدا وسیمای فارس در اهمیت و تاثیر تلویزیون نسبت به رسانه های دیگر گفت: با وجود رسانه های دیگر هنوز تلویزیون در جلب نظر مخاطب بی رقیب است و بسیاری از افراد ساعات قابل توجهی از عمر خود را با این رسانه سپری می کنند. پیام های تولید شده در این رسانه آن گاه که درست و هوشمندانه طراحی شود تاثیر و مانایی بیشتری در ذهن مخاطب دارد و این رسانه با توجه به گستره نفوذ، بستر خوبی برای بازنمایی اصالت هایی است که انسان این جهان طالب آسایش واقعی و آرامش حقیقی است.

مدیرکل صدا وسیمای فارس تصریح کرد: ساخت مجموعه تلویزیونی خورشید های سه گانه تلاشی است برای بیان و به تصویر کشیدن برهه ای از تاریخ این سرزمین که سه شخصیت گرانقدر و تاثیر گذار با هنرمندی تمام، مردم زمانه خود را از تندبادهای بی دینی، بی اخلاقی و راحت طلبی دور داشتند و روح خودباوری و اعتماد را در آنها دمیده اند و پس از قرن ها اقدامی عجیب همچون نسخه شفابخشی برای بشریت است.

وی افزود: این سریال 90 قسمتی که امروز با استعانت از حضرت حق و با همت مردی مردم دوست که اشتیاقش به آموزش است و فرهنگ و اخلاق را حلال و زیربنای بسیاری از مشکلات می داند آغاز می شود با امید به این که حامی این کار بزرگ مهندس سید محمد صدر هاشمی نژاد و بنیاد خیریه فرهنگی صدر هاشمی نژاد که نمایندگی آن را در استان فارس سید مهدی حسینی برعهده دارد با همین انگیزه در عرصه فرهنگ و ادب این سرزمین میدان دار باشد.

سهرابی در ادامه تاکید کرد: بی شک این کار سترگ که با هدایت و راهبری مدیر ساعی و ارزشمند رسانه ملی دکتر دارابی معاون امور استانها، همکاری صمیمانه و مدبرانه رییس سیمای استانها و دیگر مدیران رسانه ملی آغاز و به سرانجام خواهد رسید تحفه ای است ارزشمند از سرزمین فارس و هنرمندان و فرهیختگان فارسی به مردم تشنه حقیقت و سعادت در اقصی نقاط جهان.

در این مراسم بین بنیاد فرهنگی صدر هاشمی نژاد و صدا وسیمای فارس تفاهم نامه ای امضا و از تمبر یادبود

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ساخت پروژه بزرگ سریال حافظ، سعدی و خواجوی کرمانی در صدا و سیمای فارس

روابط عمومی صدا وسیمای فارس

سهرابی مدیرکل صدا و سیمای فارس در جلسه ای که به منظور بررسی و برنامه ریزی برای تولید پروژه مهم ساخت سریال سعدی، حافظ و خواجوی کرمانی در صدا وسیمای فارس برگزار شد، ضمن ارج نهادن به شخصیت های تاریخی و مهم مفاخر و مشاهیر فارس گفت: قرن هاست که همه ما بر سفره این مفاخر نشسته ایم وآنچه که امروز به عنوان رفتار ما در دنیا روی آن بحث می شود بخش عظیمی از آن نشات گرفته از تلاش این بزرگان و شاگردانی است که از این شخصیت های بی بدیل مثل حافظ، سعدی و خواجوی کرمانی تاسی گرفته اند.

مدیرکل صدا و سیمای فارس انجام این پروژه را کاری بسیاربزرگ و جسورانه بیان کرد و گفت: به جاست که بعد از قرن ها حق این عزیران ادا شود و صدا وسیمای فارس با پیشینه روشن و وجود نیروهای فعال و سابقه درخشان رسانه ای توان پیشبرد این پروژه عظیم را دارد و درعصر رسانه ها، کلام حافظ و بیان سعدی و تلاش خواجو در قالبی نو و در حوزه رسانه در معرض دید مخاطبان جهانی قرار گیرد.

این مدیر فعال رسانه ای افزود: این کار منشاء اثر خواهد بود و هرچقدر بتوانیم مفاخر و مشاهیر کشور را بیشتر معرفی کنیم ایران در عرصه جهانی بیش از گذشته شناخته می شود.

مدیرکل صدا وسیمای فارس با بیان این که پرداختن و پردازش به این شخصیت های تاریخی کار ساده ای نیست، گفت: سعدی سبک زندگی انسانی و ایرانی اسلامی را به همه جهانیان آموزش می دهد و امروز این هدیه ای از طرف مردم فارس و شیراز به کل جهان و یک ماموریت جهانی است.

سهرابی افزود: تولید این پروژه عظیم آورده معنوی بسیاری برای کشور خواهد داشت. این اندیشمندان پرآوازه ای که سالهاست در جهان غرب شناخته شده اند، روی مباحث و نظریات و اظهارات آن ها بحث و کارشده است، امروز فرصتی مهیا شده است که در این زمینه کار شود و ما وظیفه داریم برای جامعه هنری، فرهنگی خودمان تولید کار کنیم.

وی همچنین ساخت سریال احمدبن موسی علیه السلام را در دستور کار قرارداد و به برکت این کار عظیم، ساخت شهرک سینمایی، تلویزیونی و گردشگری شیراز را یکی دیگر از اقدامات صدا وسیمای فارس بیان کرد وگفت: با کلید خوردن این پروژه نیز شیراز محل رفت و آمد هنرمندان و تولید پروژه های بزرگ خواهد شد و این کار از نظر اقتصادی برای مردم و از نظر جایگاه هنری و پیشینه تمدنی فارس محل رجوع بزرگان و اندیشمندان و صاحبان تفکر خواهد شد.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


فال حافظ

Loading the player...

تفال به حافظ از دیرباز در بین ایرانیان مرسوم بوده است. طبق رسوم سنتی در روزهای عید ملی و مذهبی مانند عید نوروز و شب یلدا تفالی به حافظ می زدند. در این برنامهکارشناس ادبی، به اثر رواشناسی این تفالات اشاره می کند و می گوید: بر مبنای یک عقیده روانشناختی متافیزیکی، تفال، تلاشی است که صاحب یک پرسش یا تردید، سعی می کند که جوابی برای نتیجه کار خود در آینده پیدا کند. بر دلم آمد مراد خواهم یافت چراکه حال نکو در قفای فال نکوست یک مسئله، شیوه رمز پردازی و لفظ پردازی دیوان حافظ است که مبتنی بر ایهام و استعاره است و متن شعر حافظ، بیشترین امکانات تأویلی و معنابخشی را در خود جای داده است. بهتر است برای تفال به حافظ به یکی از شرح های معتبر دیوان حافظ رجوع کرد و برداشت فردی خود را مبنای تفال به دیوان حافظ قرار داد. خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین حافظ شیرازی ( ۷۰۶ - ۷۶۹ ) هجری شمسی، شاعر بزرگ سده هشتم ایران و یکی از سخنوران نامی جهان است. بیش‌تر شعرهای او غزل هستند که به ‌غزلیات حافظ شهرت دارند.

دانلود

رای شما
میانگین (29 آرا)
The average rating is 3.7241379310344827 stars out of 5.


غزل حافظ -مطرب عشق

Loading the player...

دانلود

مطرب عشق عجب ساز و نوایی دارد

نقش هر نغمه که زد راه به جایی دارد

عالم از ناله عشاق مبادا خالی

که خوش آهنگ و فرح بخش هوایی دارد

پیر دردی کش ما گر چه ندارد زر و زور

خوش عطابخش و خطاپوش خدایی دارد

محترم دار دلم کاین مگس قندپرست

تا هواخواه تو شد فر همایی دارد

از عدالت نبود دور گرش پرسد حال

پادشاهی که به همسایه گدایی دارد

اشک خونین بنمودم به طبیبان گفتند

درد عشق است و جگرسوز دوایی دارد

ستم از غمزه میاموز که در مذهب عشق

هر عمل اجری و هر کرده جزایی دارد

نغز گفت آن بت ترسابچه باده پرست

شادی روی کسی خور که صفایی دارد

خسروا حافظ درگاه نشین فاتحه خواند

و از زبان تو تمنای دعایی دارد

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 2.5 stars out of 5.


استان فارس

 

   

استان فارس با مساحتي در حدود ۱۲۲٬۶۰۸کيلومتر مربع، چهارمين استان بزرگ کشور به لحاظ وسعت و بر اساس تقسيمات کشوري بیشتریت تعداد شهرستان را داراست. این استان دارای ۲۹ شهرستان، 102 شهر، 48 بخشو ۲۰5 دهستانمی باشد.
آب و هواي استان فارس به سه دسته کوهستاني، معتدل و گرم تقسيم مي‌شود.
منابع مهم اقتصادي استان فارس بر پايه کشاورزي و دامداري، شهرک‌هاي مختلف صنعتي، پالايشگاه‌ها، صنايع پتروشيمي و نيروگاه‌هاي مختلف بنا شده‌است.
استان فارس با وجود جاذبه‌هاي متعدد تاريخي، طبيعي و مذهبي، يکي از مراکز مهم گردشگري است، همچنين تعدادي از بزرگترین و مهم ترین مراکز دانشگاهي ايران در اين استان واقع شده‌است. در حوزه پزشکی ارائه خدمات تشخیصی درمانی با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و با آگاهی از آخرین روشهای علمی توسط اساتید و پزشکان مجرب، نظیر کاشت حلزون گوش، جراحی های قلب،جراحی و پیوند قرنیه ،کلیه پانکراس و کبد (که برخی از آنها در منطقه بی نظیر است) باعث شده مراکز درمانی شیراز وضعیت ممتازی در ایران و منطقه داشته باشد.وجود پزشکان معروف و ماهر در سطوح تخصصی و فوق تخصصی در همه رشته های پزشکی در استان مهمترین مزیت استان در ارائه خدمات برتر پزشکی می باشد.
فارس داراي جاذبه‌هاي مذهبي ، تاريخي و طبيعي بسياري است. شهر شيراز توسط مقام معظم رهبري به عنوان سومين حرم اهل بيت علیهم السلام در ايران نامگذاري گرديده است. استان فارس دارای 1512 بقاع متبرکه می باشد و دارای رتبه اول کشور است.
یکی از ویژگی های مهم استان فارس به ویژه شیراز وجود بقعات متبرکه است .حرم های مطهر فرزندان گرامی حضرت موسی بن جعفر علیه السلام و دیگر امازادگان همچون ستارگانی درخشان فضای ملکوتی این استان و شهر را منور نموده اند. آستان مبارک این اماکن مقدسه روشنی بخش قلوب مومنان و تسلی دلهای حاجتمندان است و علاوه بر مکان های زیارتی ، محل آرایه معماری ، شعر و ادب ، نقاشی ، حجاری و کاشی کاری هنرمندان شیرازی می باشد.
تا کنون ۲۹۰ جاذبه گردشگري در استان فارس شناسايي شده‌است .استان فارس را به دلیل سابقه تاریخی و فرهنگی منحصر به فرد آن ، نگین فرهنگ ایران زمین نامیده اند.
این استان با داشتن حدود 3000 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و 4 اثر ثبت شده در فهرست آثار جهانی ، رتبه نخست کشور به لحاظ آثار تاریخی و فرهنگی دارا می باشد.
وجود آثار شاخصی مانند مجموعه های جهانی پاسارگاد و تخت جمشید، شهرهای تاریخی انشان و ملیان از دوران ایلامی ، شهرهای تاریخی پارسه و پاسارگاد از دوران هخامنشی و شهرهای استخر ، بیشاپور، گور، سرمشهد، دارابگرد و 30 نقش برجسته از دوران ساسانی نشان از اهمیت تاریخی این استان دارد.
درخشش دو چهره تابان جهان ادب «حافظ و سعدی» و بسیاری از نام آوران ادب و اندیشه بر تارک استان فارس ، این استان را به مهد شعر و ادب تبدیل نموده است.
وجود 400 جاذبه طبیعی منحصر به فرد در نقاط مختلف استان که 84 منطقه آن به عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی شده است. علاوه بر این رواج 117 رشته از 224 رشته صنایع دستی کشور با حضور 200 هزار صنعتگر از پتانسیل های بالای استان فارس در حوزه صنایع دستی می باشد.
در پهنه تاریخ، فارس یکی از کهن ترین مراکز تمدن بشــری و مرکز تمدن های بزرگ هخامنشــیان و ساســانیان بوده اســت. پس از اسلام نیز سلســله هایی نظیر آل بویــه، آل مظفــر، اتابکان فارس و زندیه این منطقه را به دلیل آب و هوای مناســب و موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی و امکان دسترسی به نقاط مختلف کشور و بویژه منطقه اســتراتژیک خلیج فارس، پایتخت خود قرار دادند.آثار باســتانی و تاریخی زیادی در فارس بــه جای مانده که هر کدام به عنوان میــراث جهانی ارزشهای خود را دارند و بازگوکننده تاریخ اســتان، ایران و غرب آســیا هســتند. نقش های برجســته ای که در سینه کوه ها و صخره ها کنده شده ، ظروف سفالی پرنقش و نگار در تپه های پیش از تاریخ، آثار تاریخی پاســارگاد ، بیشاپور، تخت جمشید و شــهر گور و کاخ ساسانیان در سروستان و فیروزآباد، آثار معماری بســیار زیبا و شگرفی هســتند که تمدن عهد باستان را به نمایش می گذارند. همچنین ارگ و مجموعه بزرگ کریمخانی به همراه مساجد بزرگ با قدمت 1200 ساله و حرم مطهر حضرت شاهچراغ علیه السلام و سایر امام زادگان و عرفای بزرگ از آثار دوره اسلامی حکایتها دارند.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
پارس نام یکی از اقوام بزرگ آریایی اســت که در قســمت جنوبی ایران سکونت اختیار کرده و نام خود را به این ســرزمین نهادند. این کلمه بعدها به تمامی کشــور ایران اطلاق گردید. فارس، معرف پارس است که امروز به این استان جنوبی کشور اطلاق می گردد .‬‬‬‬‬
‬استان فارس ۲٫۲ميليون هکتار جنگل‌ و 7/3 ميليون هكتار مرتع دارد به عبارتي از مساحت كل استان حدود 60 درصد را مراتع و حدود 18 درصد را جنگل ها فرا گرفته اند. از گونه‌هاي گياهي غالب جنگل‌هاي استان فارس مي‌توان به بلوط، بنه، زالزالک، گلابي وحشي، ارس(سرو کوهي)، بادام کوهيو انجير وحشياشاره کرد.
گونه‌هاي جانوري استان فارس را مي توان به دو بخش دسته‌بندي کرد، اول محيط خشکي شاملخرس قهوه‌اي، گراز، گوزن، قوچ، گربه وحشي، سنجاب، گور ايراني، آهو، کفتارو گرگو دوم محيط آبي شامل انواع اردک، پليکان، درنا، غاز، کبک، فلامينگو، دارکوب، تيهوو هوبره ها اشاره نمود.
زبان اکثریت مردم اســتان، فارسی است. اما گویشهایی مانند شیرازی، لارستانی، قشقایی، سیوندی، دوانی و لری نیز در این استان رواج دارد. گویش مردم سیوند فارس به دلیل آمیخته نشــدن با زبان های دیگر و تعلق به زبان اصیل و خالص ایرانی شاخه شمال غربی، درخور اهمیت اســت. گویش لارستانی نیز از گویشهای ایرانی جنوب غربی به شمار میرود که با زبان فارســی و گویش های لری و تاتی هم خانواده اســت. عشــایر قشــقایی نیز به زبان ترکی قشــقایی سخن می گویندکه با زبان ترکی آذربایجانی از یک خانواده اند. گویش لری نیز در شهرستان ممسنی رواج دارد.
شهرستان‌هاي آباده، ارسنجان، استهبان، اقليد، بوانات، پاسارگاد، جهرم، خرامه، خرم‌بيد، خنج، داراب، رستم، زرين‌دشت، سپيدان، سروستان، شيراز، فراشبند، فسا، فيروزآباد، قير و کارزين، کازرون، کوار، گراش، لارستان، لامرد، مرودشت، ممسني، مهر و ني‌ريز شهرستان‌هاي اين استان پهناور هستند.

توسعه استان فارس بر اساس محورهای زیر طرح ریزی شده است:
• توسعه فعالیتهای صنعتی با تکمیل زنجیره ها و خوشه های تولید صنعتی با اولویت صنایع برق ، الکترونیک ، هوا فضا، اطلاعات و ارتباطات ( ICT ) نفت و گاز ، پتروشیمی و صنایع پایین دستی، صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی به ويژه در صنايع غذایی و دارویی ، خودرو سازي و ماشین سازی با جهت گیری صادراتی و استقرار واحدهای صنعتی کوچک و متوسط با فناوری برتر و پاک در شیراز
• توسعه زیر ساخت ها و ایجاد صنایع انرژی بر در كريدور انرژي جنوب - شمال واقع در استان
• توسعه فعاليت هاي معدني فلزي و غير فلزي و سنگ هاي تزئيني با تاكيد بر گسترش اكتشاف، توسعه فرآوري مواد معدني و صادرات آنها
• توسعه زيرساخت هاي صنعت گردشگري در زمينه هاي تاريخي، مذهبي، طبيعي ، فرهنگي و سلامت
• حفظ ، ساماندهی و توسعه زير ساخت هاي بناها و بافت های تاریخی ، فرهنگی و مذهبي
• سامان دهي و احياء صنايع دستي و توليد كالاهاي فرهنگي در استان
• توسعه پایدار بخش کشاورزی به ويژه در توليد محصولات راهبردي با تاکید بر ارتقاء فن آوری و افزایش بهره وری آب، خاك و نیروی انسانی.
• افزایش كمي و كيفي به منظور تامين سلامت محصولات کشاورزی و توسعه كشت ارگانيك در جهت افزايش توان رقابت در بازارهاي جهاني
• توسعه كشت هاي گلخانه اي، گياهان دارويي، صنعتي و باغداري به ويژه در اراضي شيب دار كم بازده.
• توسعه خدمات برتر با عملکرد بین المللی با صدور خدمات فنی – مهندسی ، خدمات تخصصی، خدمات تخصصي، خدمات پشتيبان توليد، خدمات مالی ( مبادلات پولی ) ، بازرگانی ، خدمات گردشگری و بورس های تخصصی كالا (با تاكيد بر محصولات کشاورزی )
• توسعه و تقويت خدمات بازرگاني نوين با توجه به عملكرد فراملي شهر شيراز، تعامل فعال با بازارهاي منطقه اي به منظور ايجاد مراكز مالي و پولي و بيمه اي و مركزيت تخليه و توزيع كالا با عملكرد منطقه اي استان
• توسعه ، تقویت و تجهیز شبکه های ارتباطی جاده ای و ريلي (با تاکید بر اتصال به شبكه ريلي پر سرعت كشور) با عملکرد ارتباط سطوح ملی ، منطقه ای و استانی جهت ترانزیت کالا ، مسافر و انرژی
• توسعه ، تقویت وتجهیز فرودگاههای استان به ویژه شیراز با قابلیت ارایه خدمات فرودگاهی و تسهیل ترانزیت هوایی کالا و مسافر در حوزه های فراملی همجوار
• توسعه كاربري هاي فناوري اطلاعات وا رتباطات براي حصول به توسعه دانايي محور و استفاده از اين فناوري براي تمركز زدايي از شهر شيراز، توسعه منطقه اي و ارتقاء سطح عملكردي فعاليت هاي تخصصي استان
• توسعه زیر ساخت های ارتباطی و اطلاعاتي مدرن ( شهر الكترونيكي) متناسب با نقش شيراز به عنوان قطب الكترونيك و پشتيبان سامانه فناوري اطلاعات
• تراكم زدايي از شهر شيراز و تقويت نقش شهرهاي كوچك و متوسط با پذيرش برخي از نقش هاي محلي منطقه اي شهر شيراز
• تنوع بخشیدن به فعالیتهای اقتصادی ، اجتماعي و فرهنگي در مناطق روستایی و عشایری،براي افزايش نرخ فعاليت ها و مشاركت آنان، ساماندهي ونگهداشت جمعيت در اين نواحي، ایجاد زمینه های اسکان خود جوش عشایر و ساماندهی نواحی حاشیه نشین
• متناسب نمودن توسعه کمی سطوح آموزش عالی در جهت افزايش سطوح تحصيلات تكميلي در شهر شیراز به منظور توسعه همکاری‌های علمی بین المللی و تامین نیروی انسانی مورد نیاز کشور و کشور های منطقه با تاکید بر تامین نياز اولويت هاي توسعه استان
• توسعه زیر ساخت های لازم برای رشد فعالیت های دانش پایه در حوزه فناوري هاي نوين نظير فناوري اطلاعات و ارتباطات، فناوري زيستي و فناوري نانو
• توسعه و تجهیز مراکز بهداشتي، درمانی و آموزش پزشكي استان و توجه به شهر شیراز به عنوان قطب پزشکی و یکی از کانون های اصلی ارایه خدمات تخصصی و فوق تخصصی پزشكي ، چشم پزشكي و بویژه پیوند اعضاء با عملکرد ملی و فراملی.
حفظ ، اصلاح ، احیا ، توسعه و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی ، محیط زیست ، تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی به ویژه در مناطق رویشی زاگرس .

 
Fars at a Glance
Fars province with measurement 122,208 kilometers and 29 townships is the fourth province in the country in terms of width. The weather of this province divides in three Parts Mountain, moderate, and warm. The most important references of economy in this province is based on agriculture, domestic, industrial centers, refineries, and different petroleum industries. Fars Province is one of the most important tourism industries because of different attraction religious, historical and natural. There is also most of important university of country in this city. This province called bezel of culture in Iran because of existence of 290 tourism attractions and historical and cultural past. The existence of two representative personalities in literature world Hafez and Saadi change this province to the land of poem and literature. Fars was the capital of most dynasties like Zandt, Ale Boyeh, and Atabakan because of its wonderful position in terms of strategic, suitable weather, and exceptional position. The language of this province is Persian. The most important townships of this province include Abadeh, Arsenjan, Mamaseni, Shiraz, Farshband, Estahban, Eghlid, Sepidan, Marvdasht, Kazeroon, Jahrom, and so on.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


حافظ خوانی

Loading the player...

دانلود

  

سحرم دولت بیدار به بالین آمد

گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد

قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام

تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

مژدگانی بده ای خلوتی نافه گشای

که ز صحرای ختن آهوی مشکین آمد

گریه آبی به رخ سوختگان بازآورد

ناله فریادرس عاشق مسکین آمد

مرغ دل باز هوادار کمان ابروییست

ای کبوتر نگران باش که شاهین آمد

ساقیا می بده و غم مخور از دشمن و دوست

که به کام دل ما آن بشد و این آمد

رسم بدعهدی ایام چو دید ابر بهار

گریه‌اش بر سمن و سنبل و نسرین آمد

چون صبا گفته حافظ بشنید از بلبل

عنبرافشان به تماشای ریاحین آمد

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با تشکر از شما آقای یزدان پور خیلی زیبا اشعار را... سارا ۱۳۹۵/۰۱/۱۷ ۰۹:۱۳

سارا
با تشکر از شما آقای یزدان پور خیلی زیبا اشعار را می خوانند با آرزوی موفقیت برای ایشان
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۱/۱۷ ۰۹:۱۳

شب فیروزه ای

Loading the player...

شب فیروزه ای برنامه ای است که در شب های گرم تابستان هر شب از ساعت 21:30 به مدت 100 دقیقه به صورت زنده به طور همزمان از دو شبکه فارس و پنج سیما پخش می گردد.

چراغ اولین برنامه شب فیروزه ای در کنار آرامگاه خواجه راز حافظ شیراز با حضور هنرمندان صاحب نام کشور و همراهی دیدنی و پرشور میهمانان استان فارس از سراسر کشور و شیرازی های خونگرم روشن شد.

برنامه شب فیروزه ای کاری مشترک از دو شبکه پرمخاطب پنج و فارس تلاش دارد تا شب های گرم تابستان را با حضور خانواده ها در فضا های جذاب و تاریخی شیراز جذاب تر و خاطره انگیز نماید.

گفتگو با هنرمندان محبوب کشور و استان، پخش ترانه های جذاب و شنیدنی در کنار انعکاس ظرفیت های مذهبی، گردشگری، فرهنگی، اقتصادی استان فارس و شهر شیراز از دیگر بخش های این برنامه است.

سال تولید: 1395

تهیه کننده: عباس روزیطلب

کارگردان: علی بهمنی

تصویربرداران: یوسفی، رحمانیان،حقیقی،عباسپوری

نورپرداز: یوسفی

صدابرداران: مقدم، مشکل گشا

منشی صحنه: امیر مداح

دستیاران تهیه: حضرتی، ملایی

تدوینگر: حسین ایزدی

مجریان: محسن آزادی، علی معصومی

رای شما
میانگین (7 آرا)
The average rating is 3.142857142857143 stars out of 5.

دوربین مخفی-شیرازگردی

Loading the player...

دانلود

   

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


حافظیه

خواجه شمس الدین محمد شیرازی، غزل سرای بزرگ، متخلص به حافظ و ملقب به لسان الغیب و ترجمان الاسرار، در آغاز سده هشتم هجری در شیراز متولد و در سال 792 ه. ق. در شیراز درگذشت. حافظ ،قرآن را بنابر گفته خود، بر چهارده روایت، از بر بوده و از این رو حافظ خوانده شده است.
دیوان حافظ از معدود کتابهایی است که در کنار کتب دینی در خانهٔ هر ایرانی وجود دارد و کوچک و بزرگ آن را می‌خوانند و به اندازهٔ درک خود از آن بهره و لذت می‌برند.
غزل حافظ، مظهر خیال انگیزترین اندیشه های ژرف انسانی است که در قالب واژه های زیبا و روان شاعرانه جلوه ای جاودانه یافته است. حافظ به همراه سعدی، فردوسی و مولانا چهار رکن اصلی شعر و ادبیات فارسی را شکل داده‌اند.
آرامگاه حافظ در منطقه حافظیه و در فضایی آکنده از عطر و زیبایی جان‌پرور گل‌های شیراز، در هم آمیخته با شور اشعار خواجه، واقع شده است. این مکان یکی از مهم ترین جاذبه‌های توریستی شیراز به ‌شمار می رود.
به جرات می توان گفت مردم ایران به هیچ کدام از شعرای فارسی به اندازه ی حافظ اعتقاد و عقیده ی قلبی ندارند.
این اعتقاد به نحوی بوده که دست کم از قرن دهم هجری به دیوان او تفال می زده اند. امروزه نیز در بیشتر مراسم خانوادگی و جشنهایی همچون نوروز و یلدا و... به دیوان حافظ تفال می زنند.
آرامگاه حافظ همچنین مکانی فرهنگی است. و برنامه‌های مختلف از جمله شعرخوانی شاعران مشهور (به ویژه در روز بزرگداشت حافظ 20 مهر ماه هر سال) همراه با کنسرت خوانندگان سنتی ایرانی در کنار آن برگزار می‌شود
بر سر تربت ما چون گذری، همت خواه
                                                             که زیارتگه رندان جهان خواهد بود
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شیراز

Loading the player...
مدت: 01:08
خواننده: گروه کر
نام اثر:
آهنگساز:
تنظیم کننده: واحد موسیقی مرکز فارس
موضوع: شیراز
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


برگزاری مسابقه مشاعره دیوان حافظ در شیراز

شیراز/ خبرگزاری صداوسیما /فرهنگی

برگزاری مسابقه مشاعره دیوان حافظ در شیراز

شیراز/ خبرگزاری صداوسیما /فرهنگی
مسابقه مشاعره ی تخصصی دیوان حافظ در شیراز برگزار شد.
مدیر روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت : این مراسم برای نخستین بار با هدف ترغیب مردم به ورود در شعر و ادبیات، زنده نگهداشتن ادبیات فارسی و بالا بردن اعتماد به نفس درکودکان، با حضور ۱۶ نفر از رده های سنی مختلف در سالن غزل تالار حافظ این اداره کل برگزار شد.
سید علی اصغر محدث با اشاره به اینکه شرکت کنندگان در این مسابقه از برگزیدگان نشست های ادبی بودند ادامه داد: در این مسابقه شرکت کنندگان به صورت گروهی با یکدیگر رقابت کردند و یک تیم چهار نفره از کارشناسان مشاعره و شعر خوانی، داوری مسابقه را بر عهده داشت و در پایان علی وطن پرست، ۲۰ساله، نسا اسپیره، ۱۱ ساله، و آیدا آریانفر، ۹ ساله به عنوان نفرات برتر این مسابقه انتخاب شدند.
وی با بیان اینکه کم سن ترین شرکت کننده در این برنامه، 4 ساله و مسن ترین فرد ۷۰ ساله بود افزود: اجرای موسیقی زنده گروه موسیقی روشندلان، شعر خوانی شاعران شیرازی و اجرای برنامه های طنز کوتاه از برنامه های دیگر این مراسم بود.

رای شما
میانگین (114 آرا)
The average rating is 4.964912280701754 stars out of 5.


بازگشایی مرکز جامع حافظ شناسی در شیراز

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/علمی

بازگشایی مرکز جامع حافظ شناسی در شیراز

شیراز/خبرگزاری صداوسیما/علمی

کتابخانه حافظیه به عنوان مرکزجامع حافظ شناسی درشیراز راه اندازی شد.
مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس درمصاحبه با خبرگزاری صدا وسیماگفت:کتابخانه حافظیه بااعتباری افزون بر39 میلیون تومان به لحاظ فیزیکی وکیفی بهسازی، مرمت و تجهیز شده است.
جعفری با بیان اینکه مرمت کتابخانه آرامگاه حافظ همخوان با بافت تاریخی این مجموعه بازسازی شده است افزود: توسعه مخزن کتابخانه وتبدیل شدن آن به مخزن بازوتقویت روشنایی سالن مطالعه و کتابخانه وهمچنین برخورداری از استانداردهای لازم کتابخانه ای ازمهمترین اقداماتی است که برای این کتابخانه انجام شده است.
وی اظهارداشت: این کتابخانه دارای بیش از 14 هزارعنوان جلد کتاب درزمینه حافظ شناسی وادبیات کلاسیک ،به زبان های مختلف و کتاب های عمومی در حوزه های مختلف است. و به علت دارابودن منابع غنی حافظ شناسی وادبیات کلاسیک به عنوان مرکز جامع حافظ شناسی در شیراز از آن استفاده میشود.

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 3.5 stars out of 5.


بهره برداری از 4 طرح گردشگری در فارس

شیراز / خبرگزاری صدا و سیما /اقتصادی

بهره برداری از 4 طرح گردشگری در فارس

 شیراز / خبرگزاری صدا و سیما / اقتصادی
همزمان با نخستین روز از هفته دولت 4 طرح برای حوزه گردشگری استان فارس به بهره برداری رسید .
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : این طرح ها شامل نصب سیستم دوربین مدار بسته و حفاظت الکترونیکی و راه اندازی سیستم آبیاری مکانیزه در مجموعه های تاریخی - فرهنگی استان است
مصیب امیری افزود:سیستم دوربین مدار بسته برای نظارت و حفاظت ازمجموعه تاریخی کاخ اردشیر بابکان  فیروزآباد و مجموعه جهانی پاسارگاد با اعتبار 600 میلیون ریال و ساماندهی فضای سبز و سیستم آبیاری مکانیزه در مجموعه های تاریخی - فرهنگی حافظ و سعدی با اعتبار620 میلیون ریال راه اندازی شده است .
به گفته وی هم اکنون مجموعه های تاریخی تخت جمشید ، نقش رستم ، نقش رجب و تنگ چوگان در شهرستان کازرون ، موزه پارس و مجموعه های تاریخی - فرهنگی حافظیه و سعدیه به صورت الکترونیکی حفاظت می شوند.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس گفت : تا پایان هفته دولت 7 طرح گردشگری با اعتباری بالغ بر 24 میلیارد ریال در استان فارس به بهره برداری می رسد .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گشایش نمایشگاه قرآن‌ و عترت در جوار آرامگاه حافظ

شیراز/خبرگزاری صدا و سیما /فرهنگی

گشایش نمایشگاه قرآن‌ و عترت در جوار آرامگاه حافظ

شیراز/خبرگزاری صدا و سیما /فرهنگی

 در آستانه میلاد کریم اهل بیت(ع) نمایشگاه قرآن‌ و عترت در جوار آرامگاه حافظ گشایش یافت .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: این نمایشگاه‌ در قالب 100 غرفه در حوزه نشر مکتوب، الکترونیک، هنرهای تجسمی، وقفیات، آثار نفیس با موضوع قرآن، عترت و نماز برپا شده است .

بهزاد مریدی افزود: این نمایشگاه به‌مدت 10 روزدر محل گذر هنر شیراز واقع در محوطه روبه‌روی آرامگاه حافظ پذیرای علاقمندان است .

وی افزود: ویژه برنامه شب‌های احیا نیز با حضور هنرمندان، فرهیختگان، اهالی رسانه و عموم مردم در گذر هنر شیراز برگزار می‌شود.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


مشبک کاری اشعار حافظ شیرازی

شیراز/خبرگزاری صدا و سیما / فرهنگی

مشبک کاری اشعار حافظ شیرازی

شیراز/خبرگزاری صدا و سیما /فرهنگی

اشعار حافظ در شیراز مشبک کاری شد .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما هنرمند شیرازی نمایشگاهی از آثار مشبک خود را که در آن از اشعار حافظ استفاده شده به تماشا گذاشته است.

هنرمند مشبک کار شیرازی گفت : شعرهای انتخاب شده از دیوان حافظ محتوای شاد دارند تا مخاطبان با دیدن آها انرژی بگیرند.

محمود طبخی افزود : در این نمایشگاه از هفده کار مشبک 12 اثر از اشعار حافظ و 5 اثر با مضمون قرآنی عرضه شده است.

این نمایشگاه تا ششم خرداد ماه از ساعت 9تا 13 و 15 تا 21 در گالری وصال شیراز پذیرای علاقه مندان است .

مشبک کاری از شاخه‌های هنر منبت است که در تزئین و زیبا سازی درها و پنجره‌های مساجد، بقاع متبرکه، قاب‌ها و تابلوهای نفیس خوشنویسی و وسایل زینتی و تجملی کاربرد دارد.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.

رونمایی از کهن ترین نسخه موجود دیوان حافظ

شیراز / خبرگزاری صداو سیما / فرهنگی

رونمایی از کهن ترین نسخه موجود دیوان حافظ

شیراز/خبرگزاری صدا و سیما /فرهنگی

 کهن ترین نسخه دیوان حافظ در همایش بین المللی خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مدیر عامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب درباره این نسخه از دیوان حافظ، گفت: این دیوان مربوط به سال 801ه. ق است.

مقدمه این نسخه از دیوان حافظ را محمد گل اندام نوشته است .

بر اساس نظر او این نسخه 10 سال پس از مرگ حافظ شیرازی نوشته شده است.

اکبر ایرانی گفت: این نسخه در کتابخانه نور عثمانیه کشور ترکیه یافت شده و قدیمی ترین و کامل ترین دیوان حافظ است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.

شیراز میزبان همایش بین المللی حافظ

شیراز / خبرگزاری صداو سیما / فرهنگی

شیراز میزبان همایش بین المللی حافظ

شیراز/خبرگزاری صدا و سیما /فرهنگی

 همایش بین المللی حافظ در شیراز برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما نمایندگانی از کشورهای ایتالیا، هندوستان، ترکیه، قزاقستان و تاجیکستان مهمانان این همایش بودند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد در این همایش دیوان حافظ را آرمان شهر هر ایرانی مسلمان و سفر نامه ای روحانی دانست که روایتگر رویدادهایی از جنس دین، فرهنگ و تاریخ است.

سید طه هاشمی هدف آفرینش انسان از دیدگاه حافظ را عهد و پیمانی دانست که در الست بسته شده است.

وی با اشاره به نفوذ شعر حافظ در غرب گفت: ترجمه شعر حافظ برای ادیبان غرب دشوارتر ازشعر دیگر شاعران است.

در این مراسم پیام تصویری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کشور پخش شد.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


استان فارس

Loading the player...

 

استان فارس با مساحتي در حدود ۱۲۲٬۶۰۸کيلومتر مربع، چهارمين استان بزرگ کشور به لحاظ وسعت و بر اساس تقسيمات کشوري بیشتریت تعداد شهرستان را داراست. این استان دارای ۲۹ شهرستان، 102 شهر، 48 بخشو ۲۰5 دهستانمی باشد.
آب و هواي استان فارس به سه دسته کوهستاني، معتدل و گرم تقسيم مي‌شود.
منابع مهم اقتصادي استان فارس بر پايه کشاورزي و دامداري، شهرک‌هاي مختلف صنعتي، پالايشگاه‌ها، صنايع پتروشيمي و نيروگاه‌هاي مختلف بنا شده‌است.
استان فارس با وجود جاذبه‌هاي متعدد تاريخي، طبيعي و مذهبي، يکي از مراکز مهم گردشگري است، همچنين تعدادي از بزرگترین و مهم ترین مراکز دانشگاهي ايران در اين استان واقع شده‌است. در حوزه پزشکی ارائه خدمات تشخیصی درمانی با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و با آگاهی از آخرین روشهای علمی توسط اساتید و پزشکان مجرب، نظیر کاشت حلزون گوش، جراحی های قلب،جراحی و پیوند قرنیه ،کلیه پانکراس و کبد (که برخی از آنها در منطقه بی نظیر است) باعث شده مراکز درمانی شیراز وضعیت ممتازی در ایران و منطقه داشته باشد.وجود پزشکان معروف و ماهر در سطوح تخصصی و فوق تخصصی در همه رشته های پزشکی در استان مهمترین مزیت استان در ارائه خدمات برتر پزشکی می باشد.
فارس داراي جاذبه‌هاي مذهبي ، تاريخي و طبيعي بسياري است. شهر شيراز توسط مقام معظم رهبري به عنوان سومين حرم اهل بيت علیهم السلام در ايران نامگذاري گرديده است. استان فارس دارای 1512 بقاع متبرکه می باشد و دارای رتبه اول کشور است.
یکی از ویژگی های مهم استان فارس به ویژه شیراز وجود بقعات متبرکه است .حرم های مطهر فرزندان گرامی حضرت موسی بن جعفر علیه السلام و دیگر امازادگان همچون ستارگانی درخشان فضای ملکوتی این استان و شهر را منور نموده اند. آستان مبارک این اماکن مقدسه روشنی بخش قلوب مومنان و تسلی دلهای حاجتمندان است و علاوه بر مکان های زیارتی ، محل آرایه معماری ، شعر و ادب ، نقاشی ، حجاری و کاشی کاری هنرمندان شیرازی می باشد.
تا کنون ۲۹۰ جاذبه گردشگري در استان فارس شناسايي شده‌است .استان فارس را به دلیل سابقه تاریخی و فرهنگی منحصر به فرد آن ، نگین فرهنگ ایران زمین نامیده اند.
این استان با داشتن حدود 3000 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و 4 اثر ثبت شده در فهرست آثار جهانی ، رتبه نخست کشور به لحاظ آثار تاریخی و فرهنگی دارا می باشد.
وجود آثار شاخصی مانند مجموعه های جهانی پاسارگاد و تخت جمشید، شهرهای تاریخی انشان و ملیان از دوران ایلامی ، شهرهای تاریخی پارسه و پاسارگاد از دوران هخامنشی و شهرهای استخر ، بیشاپور، گور، سرمشهد، دارابگرد و 30 نقش برجسته از دوران ساسانی نشان از اهمیت تاریخی این استان دارد.
درخشش دو چهره تابان جهان ادب «حافظ و سعدی» و بسیاری از نام آوران ادب و اندیشه بر تارک استان فارس ، این استان را به مهد شعر و ادب تبدیل نموده است.
وجود 400 جاذبه طبیعی منحصر به فرد در نقاط مختلف استان که 84 منطقه آن به عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی شده است. علاوه بر این رواج 117 رشته از 224 رشته صنایع دستی کشور با حضور 200 هزار صنعتگر از پتانسیل های بالای استان فارس در حوزه صنایع دستی می باشد.
در پهنه تاریخ، فارس یکی از کهن ترین مراکز تمدن بشــری و مرکز تمدن های بزرگ هخامنشــیان و ساســانیان بوده اســت. پس از اسلام نیز سلســله هایی نظیر آل بویــه، آل مظفــر، اتابکان فارس و زندیه این منطقه را به دلیل آب و هوای مناســب و موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی و امکان دسترسی به نقاط مختلف کشور و بویژه منطقه اســتراتژیک خلیج فارس، پایتخت خود قرار دادند.آثار باســتانی و تاریخی زیادی در فارس بــه جای مانده که هر کدام به عنوان میــراث جهانی ارزشهای خود را دارند و بازگوکننده تاریخ اســتان، ایران و غرب آســیا هســتند. نقش های برجســته ای که در سینه کوه ها و صخره ها کنده شده ، ظروف سفالی پرنقش و نگار در تپه های پیش از تاریخ، آثار تاریخی پاســارگاد ، بیشاپور، تخت جمشید و شــهر گور و کاخ ساسانیان در سروستان و فیروزآباد، آثار معماری بســیار زیبا و شگرفی هســتند که تمدن عهد باستان را به نمایش می گذارند. همچنین ارگ و مجموعه بزرگ کریمخانی به همراه مساجد بزرگ با قدمت 1200 ساله و حرم مطهر حضرت شاهچراغ علیه السلام و سایر امام زادگان و عرفای بزرگ از آثار دوره اسلامی حکایتها دارند.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
پارس نام یکی از اقوام بزرگ آریایی اســت که در قســمت جنوبی ایران سکونت اختیار کرده و نام خود را به این ســرزمین نهادند. این کلمه بعدها به تمامی کشــور ایران اطلاق گردید. فارس، معرف پارس است که امروز به این استان جنوبی کشور اطلاق می گردد .‬‬‬‬‬
‬استان فارس ۲٫۲ميليون هکتار جنگل‌ و 7/3 ميليون هكتار مرتع دارد به عبارتي از مساحت كل استان حدود 60 درصد را مراتع و حدود 18 درصد را جنگل ها فرا گرفته اند. از گونه‌هاي گياهي غالب جنگل‌هاي استان فارس مي‌توان به بلوط، بنه، زالزالک، گلابي وحشي، ارس(سرو کوهي)، بادام کوهيو انجير وحشياشاره کرد.
گونه‌هاي جانوري استان فارس را مي توان به دو بخش دسته‌بندي کرد، اول محيط خشکي شاملخرس قهوه‌اي، گراز، گوزن، قوچ، گربه وحشي، سنجاب، گور ايراني، آهو، کفتارو گرگو دوم محيط آبي شامل انواع اردک، پليکان، درنا، غاز، کبک، فلامينگو، دارکوب، تيهوو هوبره ها اشاره نمود.
زبان اکثریت مردم اســتان، فارسی است. اما گویشهایی مانند شیرازی، لارستانی، قشقایی، سیوندی، دوانی و لری نیز در این استان رواج دارد. گویش مردم سیوند فارس به دلیل آمیخته نشــدن با زبان های دیگر و تعلق به زبان اصیل و خالص ایرانی شاخه شمال غربی، درخور اهمیت اســت. گویش لارستانی نیز از گویشهای ایرانی جنوب غربی به شمار میرود که با زبان فارســی و گویش های لری و تاتی هم خانواده اســت. عشــایر قشــقایی نیز به زبان ترکی قشــقایی سخن می گویندکه با زبان ترکی آذربایجانی از یک خانواده اند. گویش لری نیز در شهرستان ممسنی رواج دارد.
شهرستان‌هاي آباده، ارسنجان، استهبان، اقليد، بوانات، پاسارگاد، جهرم، خرامه، خرم‌بيد، خنج، داراب، رستم، زرين‌دشت، سپيدان، سروستان، شيراز، فراشبند، فسا، فيروزآباد، قير و کارزين، کازرون، کوار، گراش، لارستان، لامرد، مرودشت، ممسني، مهر و ني‌ريز شهرستان‌هاي اين استان پهناور هستند.

توسعه استان فارس بر اساس محورهای زیر طرح ریزی شده است:
• توسعه فعالیتهای صنعتی با تکمیل زنجیره ها و خوشه های تولید صنعتی با اولویت صنایع برق ، الکترونیک ، هوا فضا، اطلاعات و ارتباطات ( ICT ) نفت و گاز ، پتروشیمی و صنایع پایین دستی، صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی به ويژه در صنايع غذایی و دارویی ، خودرو سازي و ماشین سازی با جهت گیری صادراتی و استقرار واحدهای صنعتی کوچک و متوسط با فناوری برتر و پاک در شیراز
• توسعه زیر ساخت ها و ایجاد صنایع انرژی بر در كريدور انرژي جنوب - شمال واقع در استان
• توسعه فعاليت هاي معدني فلزي و غير فلزي و سنگ هاي تزئيني با تاكيد بر گسترش اكتشاف، توسعه فرآوري مواد معدني و صادرات آنها
• توسعه زيرساخت هاي صنعت گردشگري در زمينه هاي تاريخي، مذهبي، طبيعي ، فرهنگي و سلامت
• حفظ ، ساماندهی و توسعه زير ساخت هاي بناها و بافت های تاریخی ، فرهنگی و مذهبي
• سامان دهي و احياء صنايع دستي و توليد كالاهاي فرهنگي در استان
• توسعه پایدار بخش کشاورزی به ويژه در توليد محصولات راهبردي با تاکید بر ارتقاء فن آوری و افزایش بهره وری آب، خاك و نیروی انسانی.
• افزایش كمي و كيفي به منظور تامين سلامت محصولات کشاورزی و توسعه كشت ارگانيك در جهت افزايش توان رقابت در بازارهاي جهاني
• توسعه كشت هاي گلخانه اي، گياهان دارويي، صنعتي و باغداري به ويژه در اراضي شيب دار كم بازده.
• توسعه خدمات برتر با عملکرد بین المللی با صدور خدمات فنی – مهندسی ، خدمات تخصصی، خدمات تخصصي، خدمات پشتيبان توليد، خدمات مالی ( مبادلات پولی ) ، بازرگانی ، خدمات گردشگری و بورس های تخصصی كالا (با تاكيد بر محصولات کشاورزی )
• توسعه و تقويت خدمات بازرگاني نوين با توجه به عملكرد فراملي شهر شيراز، تعامل فعال با بازارهاي منطقه اي به منظور ايجاد مراكز مالي و پولي و بيمه اي و مركزيت تخليه و توزيع كالا با عملكرد منطقه اي استان
• توسعه ، تقویت و تجهیز شبکه های ارتباطی جاده ای و ريلي (با تاکید بر اتصال به شبكه ريلي پر سرعت كشور) با عملکرد ارتباط سطوح ملی ، منطقه ای و استانی جهت ترانزیت کالا ، مسافر و انرژی
• توسعه ، تقویت وتجهیز فرودگاههای استان به ویژه شیراز با قابلیت ارایه خدمات فرودگاهی و تسهیل ترانزیت هوایی کالا و مسافر در حوزه های فراملی همجوار
• توسعه كاربري هاي فناوري اطلاعات وا رتباطات براي حصول به توسعه دانايي محور و استفاده از اين فناوري براي تمركز زدايي از شهر شيراز، توسعه منطقه اي و ارتقاء سطح عملكردي فعاليت هاي تخصصي استان
• توسعه زیر ساخت های ارتباطی و اطلاعاتي مدرن ( شهر الكترونيكي) متناسب با نقش شيراز به عنوان قطب الكترونيك و پشتيبان سامانه فناوري اطلاعات
• تراكم زدايي از شهر شيراز و تقويت نقش شهرهاي كوچك و متوسط با پذيرش برخي از نقش هاي محلي منطقه اي شهر شيراز
• تنوع بخشیدن به فعالیتهای اقتصادی ، اجتماعي و فرهنگي در مناطق روستایی و عشایری،براي افزايش نرخ فعاليت ها و مشاركت آنان، ساماندهي ونگهداشت جمعيت در اين نواحي، ایجاد زمینه های اسکان خود جوش عشایر و ساماندهی نواحی حاشیه نشین
• متناسب نمودن توسعه کمی سطوح آموزش عالی در جهت افزايش سطوح تحصيلات تكميلي در شهر شیراز به منظور توسعه همکاری‌های علمی بین المللی و تامین نیروی انسانی مورد نیاز کشور و کشور های منطقه با تاکید بر تامین نياز اولويت هاي توسعه استان
• توسعه زیر ساخت های لازم برای رشد فعالیت های دانش پایه در حوزه فناوري هاي نوين نظير فناوري اطلاعات و ارتباطات، فناوري زيستي و فناوري نانو
• توسعه و تجهیز مراکز بهداشتي، درمانی و آموزش پزشكي استان و توجه به شهر شیراز به عنوان قطب پزشکی و یکی از کانون های اصلی ارایه خدمات تخصصی و فوق تخصصی پزشكي ، چشم پزشكي و بویژه پیوند اعضاء با عملکرد ملی و فراملی.
حفظ ، اصلاح ، احیا ، توسعه و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی ، محیط زیست ، تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی به ویژه در مناطق رویشی زاگرس .

 
Fars at a Glance
Fars province with measurement 122,208 kilometers and 29 townships is the fourth province in the country in terms of width. The weather of this province divides in three Parts Mountain, moderate, and warm. The most important references of economy in this province is based on agriculture, domestic, industrial centers, refineries, and different petroleum industries. Fars Province is one of the most important tourism industries because of different attraction religious, historical and natural. There is also most of important university of country in this city. This province called bezel of culture in Iran because of existence of 290 tourism attractions and historical and cultural past. The existence of two representative personalities in literature world Hafez and Saadi change this province to the land of poem and literature. Fars was the capital of most dynasties like Zandt, Ale Boyeh, and Atabakan because of its wonderful position in terms of strategic, suitable weather, and exceptional position. The language of this province is Persian. The most important townships of this province include Abadeh, Arsenjan, Mamaseni, Shiraz, Farshband, Estahban, Eghlid, Sepidan, Marvdasht, Kazeroon, Jahrom, and so on.
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 3.0 stars out of 5.